Podczas zwiedzania miast Maroka odwiedziliśmy Chefchouen (polska nazwa Szafszawan) – niebieskie miasto Maroka. Pamiętam, jak próbowałam dowiedzieć się, dlaczego Chefchouen jest pomalowane na niebieski kolor.  Podczas przeszukiwaniu Internetu w poszukiwaniu odpowiedzi dlaczego Szafszawan jest niebieskie odkryłem, że na świecie jest więcej Niebieskich Miast.  Przeczytaj o nich poniżej

Znaczenie koloru niebieskiego: Niebieski to kolor nieba i morza. Często wiąże się to z głębokością i stabilnością. Symbolizuje zaufanie, lojalność, mądrość, pewność siebie, inteligencję, wiarę, prawdę i niebo. Niebieski jest uważany za korzystny dla umysłu i ciała. Spowalnia metabolizm człowieka i działa uspokajająco

Chociaż tak naprawdę nie możemy pójść do nieba, na szczęście są tu na ziemi miasta pomalowane na niebiesko, które mogą dać ci posmak wzniosłości.

Chefchaouen Maroko Blue City – Niebieska Perła Maroka

Chefchaouen (Szafszawan) to popularne miasto w Maroku, o którym już prawdopodobnie słyszałeś lub je odwiedziłeś, jeśli byłeś w Maroku. Schowane w górach Rif,  Chefchaouen (zwane Niebieską Perlą Maroka) jest oazą piękności i spokoju. Medyna (stare miasto) charakteryzuje się wąskimi uliczkami i stromymi schodami i niebieskimi elewacjami. 

Medinas of Morocco - morocco blue city Chefchaouen,  Szafszawan   Maroko niebieskie miasto - (zwane Niebieską Perlą Maroka) niebieskiego miasta

Szafszawan jest również doskonałym miejscem aby kupić marokańskie pamiątki. W przeciwieństwie do Marrakeszu tu sprzedawcy nie są nachalni i nie zawyżają cen, właściciele sklepów są bardzo przyjaźni.

A dlaczego miasto jest niebieskie? Po hiszpańskiej inwazji na Maroko w XV wieku Żydzi szukający schronienia osiedlili się w Szafszawan i to oni rozpoczęli tradycje malowania domów na niebiesko. Jedna z wersji mówi że malowali domy na niebiesko aby odstraszyć komary.  

Oia, Grecja

Grecy są wynalazcami niebieskich miast. Biało – niebieskie budynki na stromych zboczach Santorini zawsze zachwycają podróżników. Oia jest uważane za najbardziej romantyczne miasto na świecie. My mieliśmy przyjemność odwiedzić Oia i być gośćmi (i fotografami) na w weselu na Santorini. 

Oia to nadmorska wioska na wyspie Santorini i być może najładniejsze niebieskie miasto na świecie. Miasto uwodzi wszystkich; sceny zachodu słońca z niebieskimi domami na pomarańczowym niebie są widoczne na prawie każdym plakacie reklamującym wczasy w Grecji.

Pochodzenie niebieskich kolorów w Oia nie jest jasne, ale wielu przypuszcza, że jest inspirowane grecką flagą. Jednak inni uważają, że przyczyną niebieskich kolorów jest bardziej praktyczność niż patriotyzm miasta.

Podczas wizyty na Santorini nie zapomnijcie o wizycie w jednej z najciekawszych księgarni na świecie.

Júzcar, Hiszpania

Júzcar, otoczone niebieskimi budynkami, jest jednym z najpopularniejszych miasteczek turystycznych w Hiszpanii. Do niedawna miasteczko było pomalowane na biało jak większość wiosek w Andaluzji, ale w 2011 roku wytwórnia Sony (Producent Smerfów) zaproponował przemalowanie miasta na niebiesko, aby reprezentowało wioskę Smerfów w celach promocji filmu. Po promocji miasto miało być pomalowane na biało. Okazało się jednak że Juzcara jako niebieskie miasto przyciąga więcej turystów. Władze miasta podjęły decyzję ze miasteczko pozostanie niebieskie.  

Obecnie jeśli odwiedzicie Júzcar możecie spotkać tu nie tylko Ważniaka lub Smerfetkę, lecz także zjechać na tyrolce w jednym z parków linowych. Miasteczko ma świetna bazę dla rozrywek i sportów na świeżym powietrzu.  

Sidi Bou Said, Tunezja

Sidi Bou Said to małe miasteczko na obrzeżach Tunisu i jedno z najbardziej malowniczych miasteczek w Tunezji – białe domy z niebieskimi okiennicami i drzwiami, zwisające przez bugenwille i piękne widoki tworzą romantyczną atmosferę. Miasteczko od zawsze przyciągało artystyczne dusze – malarzy i pisarzy – głownie francuskich  – Simone de Beauvoir, Henri Matisse, Paul Klee. Obecnie miasto jest oblężone przez “instagramowiczów” w poszukiwaniu perfekcyjnego zdjęcia, o które tu nie trudno. 

Nazwa Sidi Bou Said pochodzi od Abu Saida al-Baji, który osiedlił się w mieście przez kilka lat. Jednak niebieskie kolory zostały wprowadzone w mieście przez barona Rodolphe d’Erlanger. (francuskiego  muzykologa i malarz) nazwał to miasto swoim domem. Po arabsku Sidi Bou Said jest również znany jako Ennejma Ezzahra, co tłumaczy się na „Gwiazdę Wenus”.

Dżodhpur (Jodhpur), Indie

To drugie co do wielkości miasto w indyjskim stanie Radżastan. Misto jest znane z różnych fortów – najważniejszym jest fort Mehrangarh, który jest obecnie muzeum prezentującym zapierającą dech w piersiach kolekcję sztuk dekoracyjnych i klejnotów. Jednak to co przyciąga turystów do Dżodhpur jest niebieski kolor, nieoficjalna nazwa miasta to oczywiście Blue CityNiebieskie Miasto

Dżodhpur (Jodhpur) niebieski miasto Indii

Pierwotnie kolor niebieski był używany tylko przez Braminów (w hinduizmie członek kasty kapłańskiej), żeby oznaczyć dom w którym mieszkali, ale powoli praktyka rozprzestrzeniła się poza domy kapłanów i od tego czasu kolor niebieski stał się symbolem Jodhpur.

Miasto to, położone we wschodnim rogu pustyni Thar (Wielka Pustynia Indyjska). 

Niebieskie Miasta – Pin it!!!