• Menu
  • Menu
interesting things about italy - florence

Włochy Ciekawostki – Interesujące Fakty o Włoszech

Podróżując po Włoszech, postanowiliśmy dowiedzieć się jak najwiecej o tym kraju, a że różne ciekawostki zostają w głowie bardziej niż typowa wiedza o kraju postanowiłam zebrać i napisać kilka interesujących faktów o Włoszech. 

Ten artykuł tylko powierzchownie powie wam o faktach dotyczących tętniącej życiem kultury, która wywodzi się z tego kraju. Oprócz tego, że są interesujące same w sobie, mam nadzieje że t poniższe ciekawostki o Włoszech będą przydatne i zanispirują Cię do wizyty we Włoszech. inspiracja do eksploracji Włoch od Wenecji po Apulię.

Włochy Ciekawostki – Wprowadzenie

Jako centrum Cesarstwa Rzymskiego i miejsce jeszcze wcześniejszych kultur śródziemnomorskich, wczesna historia Włoch jest dziś znana na całym świecie jako główne źródło zachodniej cywilizacji. Wiele języków – angielski, francuski, hiszpański, portugalski i oczywiście włoski wywodzi się z łaciny. Wiele z dzisiejszych zachodnich i międzynarodowych praw również wywodzi się z czasów rzymskich.

Korzenie zachodniej architektury i designu mają swoje korzenie we Włoszech, wypływają one albo z włoskiego renesansu z XIV-XVII wieku, lub ze stylistyki Mediolanu w XX wieku. Włoski renesans doprowadził również do wyłonienia się zachodniej cywilizacji po trzech stuleci barbarzyństwa w Europie, znanego jako średniowiecze. Oprócz artystycznego wpływu ta włoska inicjatywa położyła podwaliny pod nowoczesną bankowość, kapitalizm, międzynarodową dyplomację, a tym samym nawet globalizację. Współczesna światowa miłość do fast foodów jest częściowo zakorzeniona we włoskiej pizzy i makaronie.

Kształt tego kraju z rozległym półwyspem rozciągającym się do połowy Morza Śródziemnego od razu przywodzi na myśl kozaka kopiące trójkątną piłkę Sycylii. Ale to, co dziś nazywamy Włochami, zostało zjednoczone z niezależnymi państwami i księstwami dopiero pod koniec XIX wieku.

Ciekawostki o historii Włoch

Amfiteatry

Bardzo różniące się od półkolistych teatrów starożytnych Greków, które były przeznaczone do przedstawień kulturalnych, rzymskie amfiteatr były okrągłe lub eliptyczne i przeznaczone do inscenizowanych walk na śmierć i życie między niewolnikami dla rozrywki wolnej populacji imperium. Nie tylko zniewolonych ludzi zmuszano do walki ze sobą, ale także importowano dzikie zwierzęta z Afryki na te brutalne spektakle. Te amfiteatry były powszechne w większości imperium rzymskiego, z których najsłynniejszym było Koloseum w Rzymie, ale istniały one również tak daleko, jak Chester w Wielkiej Brytanii.

Włochy Ciekawostki - Interesujące Fakty o Włoszech 5

Pompeje i Wezuwiusz

Miasto Pompeje zostało zniszczone i zakopane kilka metrów głęboko w gorącym popiele podczas erupcji Wezuwiusza w 79 r. Dopiero w 1748 r. odkryto miasto podczas wydobywania popiołu i lawy.

Znaczna część miasta została zachowana przez szczątki z wulkanu. Było to 2600 ciał mieszkańców miasta pochłoniętych przez popiół i zakonserwowanych nie zamrożonych w czasie, lecz poddanych kremacji. Miasto znajduje się na liście UNESCO, a odwiedzający mogą tam kopać w niektórych strefach, aby odkryć nowe zakopane relikwie.

Zjednoczenie Włoch

Rok 1861 jest powszechnie uważany za datę zjednoczenia Włoch z różnych niezależnych państw, chociaż Rzym i Wenecja zostały włączone dopiero kilkadziesiąt lat później. Włoski Południowy Tyrol w Alpach był częścią Austro-Węgier, a później Austrii aż do 1919 roku, z ostatnią niewielką zmianą granicy w 1947 roku.

Państwa w Państwie

Można argumentować, że nawet teraz Włochy nie są całkowicie zjednoczone, ponieważ są jedynym krajem na świecie, który otacza nie jedno, ale dwa inne niezależne państwa narodowe. Watykan w Rzymie i San Marino liczą się jako dwa z trzech podległych mu narodów świata. Jedynym innym jest Lesotho, które jest całkowicie otoczone przez Republikę Południowej Afryki.

Włochy Ciekawostki - Interesujące Fakty o Włoszech 6

Faszyzm

Benito Mussolini był wspierany przez włoską monarchię w 1922 r. Po Wielkiej Wojnie, aby pomóc w przywróceniu rządu w trudnych czasach – ale gdy już przejął władzę, wkrótce stał się despotycznym totalitarnym przywódcą wspieranym przez bezwzględną tajną policję. Pod koniec drugiej wojny światowej był tak niepopularny, że nie tylko został stracony przez pluton egzekucyjny, ale jego ciało zostało powieszone do góry nogami w Mediolanie, aby go ludzie mogli go publicznie ukamienować i opluć. 

Oficjalna nazwa oraz oficjalny język i ludność

Oficjalna nazwa to Włoch to Italian Republic, po polsku Republika Włoska. Dlaczego, więc dla wszystkich Włochy to Italia a dla Polaków Włochy? Nazwa Włochy pochodzi od nazwy plemienia Wolków, które zostało zaadoptowane w języku niemieckim na Walh oznaczający Obcy i spolszczone z czasem na Wołch i z czasem zmienione na ławiejsz do wymawiania Włoch.
Oficjalnym językiem jest włoski, ale inne języki i dialekty są również obecne. Populacja Włoch wynosi 60 milionów.

Regiony we Włoszech

Włochy są podzielone na 20 regionów, z których pięć – Sardynia, Sycylia, Trydent-Górna Adyga, Dolina Aosty i Friuli-Wenecja Julijska ma specjalny status autonomiczny.

Flaga włoska

Narodowa Flaga Włoch, znana również jako Tricolore w języku włoskim, składa się z trzech pionowych pasów o równej szerokości: Zielonego z lewej strony, białego na środku i czerwonego na prawo. Te trzy kolory są symboliczne: zielony symbolizuje nadzieję, biały – wiarę, a czerwony – miłość lub dobroczynność. Obecna forma flagi pochodzi z 1946 r., A jej przyjęcie jako flagi narodowej nastąpiło w 1948 r.

italy flag, flaga włoch

Flagi włoska i meksykańska są zasadniczo podobne, jednak oprócz herbu zlokalizowanego na środku białego paska flagi meksykańskiej istnieją również różnice w odcieniu zieleni i proporcjach prostokątnych kształtów flag.

Fakty o włoskiej geografii i miejscach do zobaczenia

Włochy są łatwe do rozpoznania na każdej mapie świata, ponieważ ich kształt przypomina but na wysokim obcasie, co widać na powyższej mapie. Wygląda na to, że but kopie piłkę, czyli na Sycylii, nie sądzisz?

Wyspy Włoskie

Włochy mają ponad 450 wysp, dużych i małych. Największa z nich to Sycylia, która jest jednocześnie największą wyspą na Morzu Śródziemnym.

Najmniejszy naród świata

Watykan w Rzymie jest najmniejszym spośród krajów świata. Głową Watykanu jest Papież.

Włochy Ciekawostki - Interesujące Fakty o Włoszech 6

Ukształtowanie terenu 

Około czterech piątych włoskiego lądu jest pagórkowate lub górzyste. Najwyższym szczytem górskim jest Mont Blanc (4807 m). Włoskie Alpy mają doskonałe stoki narciarskie, z których można korzystać zimą. Naszym ulubionym miejscem na narty jest San Martino.

Rzeki

Włochy na swoim terenie (właczając wyspy) maja 54 rzeki. Najdłuższą rzeką jest rzeka Pad, który ma 652 km. Najbardziej znaną jest Tybr ktory przepływa przez Rzym.

Wulkany

Wszystkie aktywne wulkany Europy, z wyjątkiem Islandii, znajdują się we Włoszech. Włochy mają trzy aktywne wulkany: Wezuwiusz, Stromboli i Etna. Położona na Sycylii Etna to najbardziej aktywny wulkan w Europie.

Jeziora

Włochy mają ponad 1500 jezior, z których największe na północy. Największym jeziorem jest jezioro Garda, a za nim Maggiore i Como.

Włoskie miasta

Największym miastem w kraju jest Rzym – stolica z 2,9 mln mieszkańców. Drugim co do wielkości miastem jest Mediolan, następnie Neapol i Turyn. Uwielbialiśmy Wenecję i jeszcze bardziej Małą Wenecję – Chioggię.

Fakt o turystyce we Włoszech i znanych miejscach

Włochy są jednym z najczęściej odwiedzanych krajów

Włochy odwiedzają rocznie od 40 do 50 milionów turystów z zagranicy, co czyni je piątym najpopularniejszym celem turystycznym na świecie

Obiekty Światowego Dziedzictwa UNESCO

Włochy mają 55 miejsc światowego dziedzictwa UNESCO, które plasują je na pierwszym miejscu w świecie, przed Chinami i Indiami.

Fontanna szczęścia

Według legend, gdy wrzuci się monetę do Fontanny di Trevi, prędzej czy później na pewno wrócisz do Rzymu. W dzisiejszych czasach rzucanie monetami jest powszechne wśród turystów, ale głównymi osobami, które je rozpoczęły, są Włosi. Wszystkie pieniądze są wyławiane pod koniec dnia (średnio około 3 tys Euro) i są przekazywane na cele charytatywne.

fontanna Trevi, trevi fountain

Włoskie Muzea

Jeśli jesteś znawcą sztuki, Włochy to miejsce. Istnieją wspaniałe muzea sztuki z fascynującymi dziełami sztuki, które Cię zaintrygują. Niektóre z tych muzeów to Museo Egizio w Turynie, rzymska Galeria i Muzeum Borghese, Muzea Watykańskie i florencka Galleria dell’Accademia.

Znani Włosi

Galileo Galilei: Galileo był włoskim astronomem i fizykiem z Pizy, który popadł w kłopoty z Kościołem za to, że zgodził się z polskim astronomem Kopernikiem, że Ziemia kręci się wokół Słońca, a nie odwrotnie. Ta herezja spowodowała, że ​​większość ostatniej dekady spędził w areszcie domowym. W Museo Galileo we Florencji można zobaczyć jego zachowany środkowy palec.

Santorio Santorio: Czy zastanawiałeś się kiedyś, kto wynalazł termometr? Nie ja – zawsze brałem to za pewnik. Ale to Włoch Santorio w 1612 roku stworzył instrument, który potrafił pokazywać temperaturę na skali

Alessandro Volta: Włoski naukowiec Alessandro Volta wynalazł pierwszą baterię w 1800 roku. Volt – jednostka potencjału elektrycznego – nosi jego imię.

Krzysztof Kolumb: Wszyscy wiemy, że Kolumb odkrył Amerykę podróżując na hiszpańskim statku, jednakże był on Włochem urodzonym w Genui w 1451 roku

Guglielmo Marconi: Marconi wynalazł Radio w 1895 roku, a może nie – jak dowiedzieliśmy się z filmu „The Bucket List”, zostało ono również wynalezione mniej więcej w tym samym czasie, a może trochę wcześniej, przez Nikolę Teslę.

Włochy to źródło światowej sławy artystów

Włochy są źródłem światowej sławy artystów, a zwłaszcza w okresie renesansu. Niektóre znane wam włoskie nazwiska to między innymi Botticelli, Donatello, Raphael, Michelangelo i Leonardo Da Vinci.

Włochy są źródłem wielkich gwiazd filmowych

Wiele znanych i wpływowych gwiazd pochodzi z Włoch. Są wśród nich zarówno z kina nowoczesnego, jak i klasycznego. Niektóre z popularnych nazw, które możesz rozpoznać, to Monica Bellucci, Robert Benigni, Isabella Rossellini i Sophia Loren.

Włochy Ciekawostki o kulturze

Mammismo: Rodzina jest tak ważna dla Włochów, że większość mężczyzn we Włoszech w wieku od 24 do 35 lat mieszka z rodzicami. Ale pomyśl o tym: jeśli mógłbyś budzić się każdego dnia przy domowej kuchni włoskiej matki, kto by nie został?
Trend ten jest bardzo powszechny we Włoszech, a jego efektem jest podwyższenie średniego wieku małżeńskiego mężczyzn. Jest to związane z małżeństwem mężczyzn w starszym wieku. Kościół katolicki we Włoszech uważa, że ​​to „mammismo” jest głównym zagrożeniem dla mężczyzn.

Szacunek dla starszych: Włosi szanują starszych; zawsze stoją, gdy do pokoju wchodzi starsza osoba.

Moda: We Włoszech moda jest ważna. Włochy są domem dla najbardziej znanych projektantów mody, takich jak Valentino, Gucci, Armani, Prada, Dolce & Gabbana i Versace.
Jednoczesnie Włochy należą do znanych krajów na świecie pod względem rzemieślnictwa i produkcji skórzanej. Skóra wyprodukowana we Włoszech, a zwłaszcza we Florencji, ma najwyższą jakość dzięki tradycji obróbki skóry, która rozwijała się przez wiele stuleci

Balet: Popularny balet ma swój początek we Włoszech w XV wieku, zanim został wprowadzony do Francji przez Catherine de Medici z niesławnej rodziny florenckiej.

Najstarszy uniwersytet w Europie: Bolonia ma najstarszy uniwersytet w Europie – założony na początku II wieku. Od tego czasu działa nieprzerwanie, dzięki czemu jest najstarszym uniwersytetem na świecie.
Wśród dziesięciu najstarszych uniwersytetów na świecie cztery z nich mieszczą się we Włoszech. Pozostałe to uniwersytety w Sienie (1240), Neapolu (1224) i Padwie (1222).

Włochy Ciekawostki - Interesujące Fakty o Włoszech 8

Naprawdę dziwne fakty o zwierzętach we Włoszech

Prawa kotów we Włoszech: Mieszkańcy Rzymu tak uwielbiają koty, że zalicza się je do dziedzictwa biokulturowego. Z tego powodu, jeśli zabijesz zabłąkanego lub własnego kota, grozi ci grzywna w wysokości 10 000 euro lub nawet do 3 lat więzienia. Według szacunków w Rzymie mieszka około 300 000 kotów. Są jedynymi mieszkańcami, którym wolno swobodnie zwiedzać ruiny.

Inny przykład to włoski kot który w 2011 roku odziedziczył ponad 10 milionów euro po śmierci swojego właściciela, który miał 94 lata. Ten Spadek sprawił, że kot stał się trzecim najbogatszym zwierzęciem na świecie. Jednak nawet we Włoszech koty nie mogą bezpośrednio dziedziczyć nieruchomości ani pieniędzy. Jest Powiernik, który jest odpowiedzialny za opiekę nad zwierzęciem.

Prawa Złotej Rybki we Włoszech: Złote rybki również mają prawa – przynajmniej w Rzymie, gdzie mają prawo zabrania trzymać ich w okrągłych akwariach zgodnie z zasada „Fish Empathy Project”. (Projekt współodczuwania z rybami)

Psy truflowe: Jak zawsze słyszeliśmy, na trufle polują samice świń, ponieważ przypominają im one jakiś męski hormon płciowy. Problem polega na tym, że lochy truflowe nie poprzestają na tym, ponieważ odkryły, że też je lubią. Trufle mogą przynieść tysiące euro za kilogram, ale tylko wtedy, gdy nie zostały wcześniej zjedzone przez świnię. Dlatego ludzie polujący na trufle zwracają się ku umiejętności wąchania włoskiego psa trufli: „Lagotto Romagnolo”.

Czy Włosi są przesądni? – o tak, są

Mówi się, że Włosi są jednym z najbardziej przesądnych narodów świata. Oto niektóre z ich dziwactw.

17-te piętro: nie panikuj, gdy okaże się, że w hotelu, w którym się zatrzymujesz, we Włoszech brakuje 17-tego piętra. Według Włochów siedemnaście to pechowa liczba, z którą nikt nie chce być kojarzony, w tym firmy. Dzieje się tak, ponieważ przegrupowanie siedemnastu liczb rzymskich 17 (XVII) wygląda jak (VIXI), co oznacza „żyłem”, czyli już nieżyje, co jest jak widac wystarczającym powodem aby unikać cyfry 17.

Miotły: Według Włochów, gdy ktoś omiecie Ci stopy miotłą, to już, że nigdy nie wyjdziesz za mąż. Dotyczy to obu płci.

Szczęśliwa liczba – możesz już czuć się przerażony liczbą 17 we Włoszech, ale nie martw się, 13 jest tutaj, aby wszystko było lepsze. Podczas Ostatniej Wieczerzy Chrystusa było ich 13, więc 13 jest nieszczęśliwych wszędzie w chrześcijaństwie, ale w tym najbardziej religijnym i przesądnym narodzie chrześcijańskim 13 jest tutaj szczęśliwą liczbą!

Kocie kichanie Kiedy usłyszysz kichanie kota, spotka Cię szczęście.

Malocchio – złe oko: Włosi wierzą w złe spojrzenie – “molocchio”. Aby sie przed nim uchronić możesz nosić przy sobie papryczkę chili lub gwóźdź. Widzielismy w sprzedaży dużo breloczków z papryczkami ale żadnego z gwoździem ;). Podczas gdy reszta z nas odpukuje w niemalowane drewno na szczęście, we Włoszech należy dotknąć metalu, niektórzy z Włochów noszą kawałek metalu przy sobie, tak na wszelki wypadek.

Fakty o włoskim jedzeniu – najpyszniejszej kuchni świata

Pomidory i ser

Pomidory i ser są głównym składnikiem włoskich dań. W wielu włoskich potrawach ser jest głównym składnikiem. Niektóre włoskie sery to Pecorino, Mozzarella, Gorgonzola, Parmezan, Bocconcini i Ricotta

Włoskie Gelato

Gelato to cenione lody we Włoszech. A wiesz dlaczego? To dlatego, że lody pochodzą ze świeżych, naturalnych składników. Zaskakujące jest, że lody nie są zrobione ze śmietanki, ale z mleka i zawierają mniej tłuszczu, mniej kalorii i mniej cukru niż inne lody.

Fontanna z winem

W regionie Abruzja znajduje się prawdziwa bezpłatna fontanna z winem, która działa 24 godziny. Fontanna jest dziełem lokalnej winiarni. I tak naprawdę to nie jest fontanna (choc tak jest nazywana) a kranik który się odkręca i można napić się z niego wina. To zdecydowanie miejsce, które trzeba odwiedzić, jeśli jesteś w okolicy.

Włosi nie wymyślili makaronu

Włosi są liderami w spożyciu makaronu w Europie, Włosi jedzą więcej makaronów niż w Europie. Przeciętny Włoch przyjmuje do 25 kg makaronu rocznie. Jednakże Włosi ale go nie wymyślili. Istnieją opowieści, że to Marco Polo spróbował i polubił makaron podczas swoich podróży do Chin, ale makaron trafił do Włoch w XIII wieku za pośrednictwem arabskich kupców. Tradycyjnie makaron przygotowywano na bazie cukru i miodu.

Pizza została wynaleziona w Neapolu we Włoszech

Wynalazek pizzy został dokonany w 1889 roku przez Raffaela Esposito w Neapolu. Jest założycielem przepysznej pizzy „Pizza Margherita” – pizzy przedstawionej w barwach włoskiej flagi na cześć królowej małżonki Margherity z Sabaudii. Kolory czerwony, zielony i biały pochodzą od pomidorów, bazylii i sera.

Kawa

Podczas gdy Włosi opracowali proces espresso, który jest podstawą każdej kawy wypijanej w znanych na całym świecie sieciach od Starbucks po Costa iz powrotem. Nie należą do nacji która pije najwiecej Kawy na świecie. Włosi spożywają 14 miliardów espresso, a przeciętne gospodarstwo domowe konsumuje 37 kg kawy rocznie, jednak zajmują dopiero 13-te miejsce na świecie pod względem spożycia kawy.

Finowie konsumują ponad dwa razy więcej, a inne kraje skandynawskie nie są daleko w tyle. Sprawdź, ile kawy piją inne kraje.

Uważamy jednak, że włoska kawa jest chyba najsmaczniejszą i najtańszą w Europie, w Apulii średnio płaciliśmy za espresso 1 euro.

Wino włoskie

Włochy to największy producent wina na świecie! Włochy wytwarzają ponad 19% światowej produkcji i są największym eksporterem wina. We włoskich supermarketach można kupić wino w 1-litrowych kartonikach, takich jak mleko, lub w kartonach – 200 ml (jak w innych miejscach kupuje się sok dla dzieci) oraz w plastikowych butelkach o pojemności 5 litrów. Włosi kochają wino, my też kochamy włoskie wino!

Ciekawostki o Włoszech – podsumowanie

Cokolwiek tu przeczytałeś, uważamy, że Włochy mają nieskończoną głębię i zainteresowanie. Jest to świetne miejsce do odwiedzenia Włoch zimą na nartach, latem na plażę, a poza sezonem na zwiedzanie wszystkich interesujących miejsc.

Ania James

photographer, traveller, mother of twin girls, wife, worldschooler, rulebreaker

View stories

Leave a reply

Your email address will not be published.