10 najlepszych miejsc do zobaczenia w Maskacie
Zastanawiasz się nad wakacjami w Omanie, a może znalazłeś ofertę last minute i zastanawiasz się czy jechać. Jedź, Oman jest piękny i warty zobaczenia. A jeśli będziesz w Maskacie, a zapewne będziesz przeczytaj 10 najlepszych miejsc do zobaczenia w Maskacie.
Po kilku dniach w stolicy wypożycz samochód 4×4 i pojedź na pustynie, wykąp się w Wadi Shab, zobacz żółwie w Ras al Jinz i odwiedź Jebel Akhdar.
Wielki Meczet Sultana Kabusa
Największy meczet w Maskacie i Omanie. Ogromna majestatyczna bryła pełna misternych detali otoczona pięknymi ogrodami. Meczet Kabusa jest słynny z największego żyrandola na świecie i drugiego na świecie co co do wielkości dywanu. Aby odwiedzić meczet powinieneś być odpowiednio ubrany – zakryte ramiona nogi i włosy dla kobiet – długie spodnie i koszula z długim rękawem oraz chusta na głowę jest najłatwiejszym rozwiązaniem. Można też kupić abayę (czarna sukmanę w która ubierają się Arabki) sklepie z pamiątkami.
Królewski Teatr Operowy w Maskacie
Teatr operowy w Maskacie (Royal Opera House in Muscat) był zbudowany na życzenie Sułtana Kabusa, który jest miłośnikiem Opery. Budynek Teatru … architektura na zewnątrz jak i wewnątrz budynku. Dobrym pomysłem jest zabukowanie biletów na jedno z gościnnych przedstawień, albo na bezpłatną wycieczkę z przewodnikiem po budynku teatru. Opera jest połączona z z eksluzywnym centrum handlowym gdzie można wydać dużo pieniędzy na nowy zegarek lub perfumy, albo po prostu napić się kawy.
Rynek w Muttrah
Zanim odkryto złoża ropy w Omanie, Mutrah była centrum handlu i życia w Maskacie. Teraz nadal ma port i codzienny rynek rybny. Dla turystów oraz Omańskich rodzin, promeda wzdłuż Mutrah jest lubianym miejscem na spacery, może dlatego ze jest jednym z niewielu miejsc gdzie można spacerować. Jednak głównym powodem do wizyty W Mutrah jest rynek (Mutrah Souq). Można tam kupić pamiątki z Omanu, przyprawy, chusty czy nawet abayę. Nawet jeśli nie chcesz kupić abayi to lokalny sprzedawca z radością przebierze Cię w nią i pozwoli zrobić zdjęcią, z nadzieja że kupisz cokolwiek w jego sklepie. Nie zapomnij że należy się targować – to część kupna i sprzedaży na rynku.
Pałac Sultana w Al Ilam
Pałac Sułana Qaboosa w Al Alam jest jednym z sześciu pałaców Sultana. Al Alam po Arabsku znaczy flaga. Niestety Pałac Flagi i jego niebiesko – złota fasdę można tylko podziwiać z daleka. Ale i tak warto jest tu przyjechać. Pałac był zbudowany 200 lat temu, a gdy Sułtan Kabus doszedł do władzy pałac otrzymał nową fasadę i charakterystyczny wygląd. Obok Pałacu jest mały wymanikirowany ogród, a naprzeciw znajduje się Narodowe Muzeum
Narodowe Muzeum w Omanie
Ulokowane w nowowybudowanym majestatycznym budynku ulokowanym na przeciw Pałacu Sultana w Al Alam. Celem muzeum jest pokazanie historii Omanu od pierwszych osad do czasów teraźniejszych. Otwarte codziennie od 10 do 17, w piątki od 14 do 18 – tej. Cena biletu do Muzeum dla turystów wynosi 5 omr (50 pln). Dzieci i młodzież bezpłatnie.
Plaża w Al Shatti
Duża publiczna plaża ciągnąca się wzdłuż Maskatu kilometrami, z kilkoma tylko miejscami gdzie nie można przejść. Plaża w Shatti zaczyna się blisko Opery i jest miejscem pełnym małych kafejek i restauracji. W zależności od pory dnia plaża inny charakter. Wczesnym rankiem można tu zobaczyć zapalonych sportowców i biegaczy. Rankiem i wczesnym popołudniem można spotkać młode mamy z dziećmi plaży, spacerowiczów, plażowiczów – choć tych jest niewielu. Nie ma zakazu opalania się ale pokazywanie publiczne ciała nie jest czymś często spotykanym w Omanie. Jeśli chcecie się opalać w bikini to lepiej wybrać plażę połączoną z hotelem.
Późnym popołudniem plaża za pełnia się młodymi Omańczykami którzy, korzystając z odpływu morza zamieniają całą plażę w setki małych boisk do piłki nożnej. Wieczorem zaś na pasie trawy obok plaży rozkładają się na kocach rodziny (omańskie jak i expackie) i rozpalają grille. I tak przy zachodzie słońca i zapachu grillowanego mięsa dzień się kończy, a życie na plaży toczy się dalej.
Ogladanie Delfinów- Marina Bandar al Rowdha
Jeśli znudziły się już wam muzea i plaża, a lubicie naturę bardzo polecam rejs z oglądaniem delfinów. My byliśmy na nich trzy razy za każdym razem widzieliśmy delfiny i za każdym razem byłam tym widokiem tak samo wzruszona. W zależnosci od pory roku możecie zabukować wycieczkę ze snorklowaniem (można zobaczyć żółwie) lub bez. Po wycieczce możecie zjeść pyszny lunch restauracji Blue Marlin i spędzić resztę dnia na basenie należącym do restauracji.
Muzeum Armii
Nie tak bardzo znane muzeum ale za to bardzo ciekawe. Pokazuje historie Omanu z punktu militarnych konfliktów. Moje dziewczyny dostały pozwolenie na dotykanie różnych broni, co je ogromnie cieszyło a u mnie wzbudzało ciarki.
W zewnętrznej części muzeum można zobaczyć różne pojazdy powiązane z siłami militarnymi oraz kolekcje starych samochodów używanych kiedyś przez sułtana Kabusa.
Fabryka Perfum Amouage
Fabryka perfum Amouage. Jeśli jesteś fanem ciężkich arabskich perfum jedna z najsłynniejszych marek jest Amouage, który jest produkowany w Omanie. Jeśli chcesz się odwiedzić jak i z czego są produkowane te perfumy możesz odwiedzić fabrykę w Maskacie. Fabryka i sklep są w Al Seeb (blisko lotniska). Otwarte dziennie od 8:30 do 4:30. Wstęp bezpłatny.
Al Mouj (Wczesniej The Wave)
Jeśli chcesz zobaczyć dokąd zdążą nowoczesny Środkowy Wschód powinienneś odwiedzić Al Mouj. Jest to nowa „dzielnica” Maskatu pełna hoteli, kafejek sklepów i miejsc do spacerowania, których tak bardzo w Omanie brakuje. Al Mouj ma pole golfowe, marine, piątkowe bazary, a nawet coroczny maraton. Al Mouj ma wszystko co nowoczesny człowiek uznaje za luksusowe.