Spędziliśmy w Islandii dwa miesiące, podróżując, mieszkając w typowym islandzki domu na przedmieściach Reykjaviku, oddając się islandzkim przyjemnością jak chodzenie na odkryty basen w styczniu i ucząc się o Islandii, jej historii i interesujących faktach. Jako rezultat tego powstał ten artykuł – Islandia Ciekawostki

Ogólne fakty o Islandii

fakty o Islandii - islandzka flaga, Język Islandzki
Flaga Islandii

Islandzka Flaga – Czerwony krzyż symbolizuje wulkany, otoczone białym śniegiem lodowców i niebieskim Oceanem Atlantyckim. Krzyż jest również nawiązaniem do krajów skandynawskich wszystkie kraje skandynawski mają krzyż na fladze.

Gdzie leży Islandia ? Islandia jest wyspą na północy Europy.

Skąd się wzięła nazwa kraju ?Islandia została nazwana przez wikinga Hrafna-Flóki Vilgerðarson, story przybył tutaj w 865 roku. Lato, gdy Wiking przybył na wyspę było ciepłe. Flóki nie przygotował się do zimy, wskutek czego wszystkie jego zwierzęta zdechły. Nieszczęśliwy Flóki wspiął się na pobliską wzgórze i stamtąd zobaczył lodowiec i nazwał wyspę Ísland – Islandia — ziemia lodowa. Islandia była jednym z ostatnich miejsc na ziemi zasiedlonym przez ludzi.

Łagodny umiarkowany klimat sprawił, że wyspa jest bardzo zielona. Islandczycy wspominają, że wyspa powinna nazywać się Grenlandia (Greenland — zielony ląd).

Wodospad Gullfoss, którego nazwę możemy przetłumaczyć jako Złoty Wodospad.

Zima na Islandii jest bardzo umiarkowana jak na kraj położony tak bardzo na północy. Temperatura na południu wyspy wynosi około 0 °C stopni, na wyżynach w głębi kraju tak −10 °C. W lecie średnia temperatura na wyspie w lipcu na południu kraju wynosi 10–13 °C, a w ciepłe dni 20–25 °C
Pogoda na Islandii zmienia się nieustannie. Islandczycy mają powiedzenie, że jeśli nie podoba Ci się pogoda, to poczekaj 5 minut i się zmieni (prawdopodobnie na gorszą )

Energia na Islandii – Islandia ma największe zużycie energii elektrycznej na osobę na świecie. Typowy Islandczyk zużywa 12 razy więcej energii niż Polak. Comiesięczny rachunek za zużyta energie wynosi około $100
100% energii na Islandii pochodzi z naturalnych źródeł. 
73% – energia wodna, 27% – energia geotermiczna. Podgrzewane chodniki i podjazdy są tutaj norma i pomagają rozpuszczać śnieg.

Ludzie na Islandii, ich imiona, język i bezpieczeństwo

Nazwiska w Islandii – Islandczycy nie mają nazwisk, zamiast tego dzieci jako nazwisko przejmuj imię ojca i dodaj do niego końcówkę -son dla syna albo – dottir dla córki. Kobiety nie przyjmują nazwiska męża.
Wpisy w islandzkiej książce telefonicznej poukładane są wg imion. Islandczycy mówią do siebie po imieniu. Po imieniu możesz mówić również do Prezydenta Islandii.
Wszystkie nowe imiona, takie, które nigdy nie były do tej pory nadane muszą być zatwierdzone przez specjalny komitet (Icelandic Naming Committee).

W jakim języku mówi się w Islandii? – Odpowiedź jest oczywista po islandzku (Język Islandzki), choć wszyscy Islandczycy mówią po angielsku. Ponieważ Islandia była ciężko dostępna przez długi okres,  spowodowało to, że język islandzki pozostał niezmieniony od tysiąclecia. Polskie słowo Gejzer pochodzi od nazwy Islandzkiego gejzera Geysir.

Uważaj, z kim idziesz na randkę. Przy populacji wyspy 330,000 ludzi prawie wszyscy są w jakiś sposób bliższy lub dalszy spokrewnieni. Zanim więc kogoś pocałujesz, powinieneś sprawdzić, czy wasza prababcia czasem nie bola siostra prababci waszej randki. Islandczycy wymyślili specjalna aplikacje, która pozwoli sprawdzić poziom pokrewieństwa lub jego brak.

Czy Islandia jest bezpieczna ? – Odpowiedz jest krótka – Tak, Islandia jest jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie. Jest tak tu bezpiecznie, że nie ma Armii, a policja nie nosi broni. Średnio popełniane są dwa morderstwa rocznie, co daje współczynnik 0.3 morderstw na 100,000 ludzi na rok. Dla porównania największy współczynnik zabójstw jest w Los Cabos i wynosi 111 osób. Notka dla siebie, gdy pojedziemy do Meksyku należy unikać Los Cabos

Zwierzęta na Islandii

Czy można mieć psa w Reykjaviku ? – Teraz tak, ale od 1924 do 1984 nie wolno było mieć psów w mieście. Psy jako zwierzęta zagrodowe mogły być tylko trzymane w gospodarstwach. Zakaz posiadania psów w Raykjaviku wprowadzono, ponieważ na początku XX wieku wiele osób zmarło z powodu tasiemca, a od psa można było się zarazić tasiemcem.

A czy można hodować węże albo żółwie? – Nie, nie można. Posiadanie węży, jaszczurek lub żółwi jest zakazane.

Owce na Islandii – Islandzkie owce zostały przywiezione na wyspę przez pierwszych osadników w IX i X wieku. Obecnie nie wolno importować owiec. Islandzkie owce są jedna z najczystszych rasa na świecie (podobnie jak i konie). Owce są hodowane głównie dla mięsa. Populacja owiec na wyspie jest większa niż ludzi.

Wieloryby – Komercyjne polowania na wieloryby niestety nadal jest uprawiane na wyspie. Jednakże przychód z wycieczek rejsów organizowanych alby oglądać wieloryby jest dużo większy.

Dziewczynka karmi islandzkie konie
Zoe karmi Islandzkie konie

Islandzkie konie – Islandzkie konie są jedna z najstarszych czystych ras koni na świecie. Ostatnie konie przyjechały na wyspę w XI wieku. Islandzkie konie mają około 130 – 140 centymetrów w kłębie, co w światowych standardach zaliczałoby je do kucy, jednakże Islandczycy nie lubią ich tak nazywać. Konie są na zewnątrz przez cały rok.

Lis polarny – Lis polarny jest jedynym ssakiem, który żył na wyspie, zanim przyjechali osadnicy. Prawdopodobnie przybył na Islandię na krze lodowej.

Jedzenie na Islandii

Hot Dog – Wierzyć czy nie ale ulubionym daniem jest Hot DoG (pylsur). Islandczycy lubią go jeść z duża ilością keczupu i innych sosów, tak samo, jak mój mąż. Hot Dog jest dużo lepszym daniem niż sfermentowany rekin, który śmierdzi amoniakiem tak, że nawet jakby mi zapłacono, to bym go nie spróbowała. Najpopularniejszym drinkiem jest Coca-Cola. Islandczycy pija jej więcej (per capita) niż jakiekolwiek inna nacja.

hot dog

SkyrSkyr jest bardzo smacznym produktem mlecznym, który wygląda jak jogurt, ale ponieważ ma dodana podpuszczkę to jest technicznie serem. Bardzo smacznym

Czarna Lukrecja – Islandczycy uwielbiają czarna lukrecje i dodają ja do każdego jedzenia. Kiedy gotujesz i masz wrażenie, że potrawie czegoś brakuje to najczęściej dodajesz trochę soli, tutaj dodaje się czarną lukrecję albo sól z czarna lukrecja.

Islandzka Woda i Piwo – Woda, która dociera rurami do lokalnych mieszkań i domów jest tak czysta, że nie musi być chlorowana. Można ją pic prosto z kranu. Moje dziewczyn się bardzo z tego cieszą i planują pić wodę z wanny. A Islandzkie Piwo? Piwo było zabronione na Islandii od 1915 roku do 1 marca 1989 roku. Teraz 1-go Marca każdego roku Islandczycy świętują dzień piwa … pijąc dużo piwa.

Islandia kraj lodu i ognia

Lodowiec Vatnajökull – Lodowiec Vatnajökull jest największym lodowcem w Europie. Jest tak większy niż wszystkie inne lodowce europejskie razem.

Wulkany na Islandii – Na Islandii jest około 130 wulkanów, z czego 30 jest czynnych. ostatni wybuch wulkanu Eyjafjallajökull, który jest małym wulkanem, w kwietniu 2010 roku sparaliżował ruch powietrzny w całej Europie na sześć dni. Najbardziej aktywnym wulkanem jest Hekla, Hekla jest również najbardziej popularnym imieniem żeńskim.

Płyty tektoniczne na Islandii – Islandia jest umiejscowiona na dwóch płytach tektonicznych. Przez jej środek przebiega granica pomiędzy płytami tektonicznymi – euroazjatycką i północnoamerykańską. Niedaleko lotniska jest most pomiędzy Europą a Ameryką. W Þingvellir National Park można zobaczyć rów tektoniczny. Ściany jego odsuwają się od siebie 2cm każdego roku.

Islandzkie tradycje

Święta Bożego Narodzenia – Na Islandii zamiast Mikołaja prezenty przynoszą chłopcy Yule przez 13 dni. Aby dostać prezent, dzieci muszą zostawić buta na oknie.

Sylwester – Islandczycy szaleją z fajerwerkami na Sylwestra. A my to właśnie tego doświadczyliśmy. Fajerwerki trwały ponad godzinę. I były to największe fajerwerki jakie widzieliśmy, a widzieliśmy sylwestrowe fajerwerki w Dubaju, Berlinie i Paryżu. Statystyki pokazują że każdy Islandczyk zużywa około 1,5- 2 kg i wiekszość tego w Sylwestra.

Śmieszne ciekawostki związane z Islandią

Ciekawe Fakty o Islandii – Podsumowanie

Islandia jest małym, pięknym i bardzo intrygującym krajem, który bardzo my polubiliśmy. Większość informacji w tym artykule pochodzi z informacji, które znalazłam na internecie — linki poniżej. Wszystkie statystyki i liczby pochodzą z Wikipedia.

Fakty o Islandii

Zródła:

https://www.wikipedia.org

https://www.funiceland.is/