Spośród wielu pytań, które nurtują podróżników i turystów na temat Wietnamu, Najczęstszym pytaniem, poza gdzie jechać?  jest kiedy wybrać sie na wakacje do Wietnamu? I to prawda przed wizytą w Wietnamie najlepiej zrozumieć warunki pogodowe dla każdej pory roku.

Klimat w Wietnamie i Kiedy jechać do Wietnamu ?

Podczas gdy klimat w  Wietnamie opisuje się głównie jako wilgotny i ciepły, w rzeczywistości jest on bardziej złożony. Dlatego nie ma „odpowiedniego czasu” na wizytę w Wietnamie. Wynika to z faktu, że warunki pogodowe różnią się w zależności od regionu. Nie dziwi to, gdy weźmie się pod uwagę, że z północy na południe Wietnam obejmuje ponad 16 stopni szerokości geograficznej, 1600 km (1000 mil) od Zwrotnika Raka, idąc na południe dwie trzecie drogi do równika. Mając to na uwadze, najlepszym sposobem na zrozumienie klimatu Wietnamu jest rozpatrzenie pogody w Wietnamie z podzieleniem go na regiony i pory roku. 

Pogoda w Wietnamie Północnym

Miejsca do odwiedzenia na W Północnym Wietnamie to: Hanoi, Mai Chau, Cuc Phuong, Ninh Binh i Zatoka Halong.Daleka Północ z górzystymi regionami Sapa, Ha Giang i Mu Cang Chai.

Wietnam Północny – zatoka Ha Long

W Hanoi i innych bliskich północnych regionach jest zwykle wilgotno i gorąco od maja do października (lato). Obszar ten doświadcza również wysokiej częstotliwości opadów w tym okresie, przy czym lipiec, sierpień i wrzesień mają najwyższe poziomy opadów – po prostu leje jak z cebra. Od listopada do kwietnia (zima) ta część północy jest chłodna i znacznie bardziej sucha. Styczń, luty i marzec są najzimniejsze w tym regionie.

Daleka Północ jest górzysta i obejmuje obszary północno-wschodnie, takie jak Ha Giang, oraz obszary północno-zachodnie, takie jak Mu Cang Chai. Daleka Północ ma wyraźną porę deszczową i porę suchą. Pora deszczowa trwa od kwietnia do września, a pora sucha rozpoczyna się w październiku, a kończy w marcu. Najzimniejsze są miesiące grudzień i styczeń. Jeśli planujesz odwiedzić ten region zimą, to powinieneś być przygotowany na naprawdę chłodne noce. W przypadku północno-wschodnich obszarów dalekiej północy eksperci zalecają podróżowanie w porze suchej i unikanie regionu całkowicie (jeśli to możliwe) w porze deszczowej.

Jeśli chcesz zobaczyć tarasy ryżowe w Sapa to najlepszy czas na to jest w okolicach marca, kwietnia, maja, albo we wrześniu, październiku i listopadzie. W tych miesiącach temperatura w ciągu dnia i nocy jest najbardziej przyjazna w zakresie od 16 do 27 stopni Celsjusza i od 11 do 17 stopni Celsjusza odpowiednio dla dnia i nocy). 

Pogoda w Środkowym Wietnamie

W Środkowym Wietnamie należy odwiedzić Hue – dawną stolicę Wietnamu, Hoi An – stare miasto wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Dalat, Quy Nhon, Danang i Nha Trang.

W tym regionie klimat różni się w zależności od obszaru. Nawet w centrum warunki pogodowe w Hue, Hoi An i Danang różnią się od warunków panujących w innych częściach środkowego Wietnamu, a także nieznacznie się od siebie różnią. W w porze deszczowej wszystkie te obszary doświadczają dużych opadów deszczu i nawet powodzi w październiku i listopadzie. Od stycznia do sierpnia jest to sucho i gorąco. W tym okresie temperatura osiąga około 35 stopni Celsjusza.

Jednak na początku każdego roku temperatura w Hoi An jest znacznie gorętsza niż Hue. Oba miejsca doświadczają również dużych wahań dziennych temperatur. Pomimo tego, że ma wzór pogodowy, który jest bardzo podobny do Hoi An, Quy Nhon ma dłuższy okres suchy niż Ho Ani. Jest to związane z bliskością południa.

Jeszcze dłuższa pora sucha jest w Nha Trang. Obszar ten znajduje się na południowym krańcu środkowego Wietnamu i doświadcza pory suchej przez około dziewięć miesięcy od stycznia do września. Pora deszczowa w Nha Trang trwa od października do grudnia, z okresem szczytowym w październiku i listopadzie (stanowi około 50% całkowitych rocznych opadów w regionie).

W Dalat porę sucha jest od listopada do maja każdego roku., Grudzień i styczeń są bardzo chłodne. Od czerwca do października jest tutaj bardzo deszczowo. 

Pogoda w Południowym Wietnamie

Południowy Wietnam składa się z obszarów takich jak wysp Con Dao i Phu Quoc oraz  miejsc takich jak Mui Ne i Phan Thiet, Ho Tram i Long Hai, a także Delta Mekong i oczywiście miasto Ho Chi Minh.

Klimat południowej części Wietnamu jest mniej skomplikowany i stosunkowo bardziej przewidywalny. W tej części występuje wyraźna pora deszczowa i sucha, a odczuwalna temperatura przez cały rok jest stałą i wynosi od 25 do 30 ° C. Pora deszczowa trwa zazwyczaj od maja do listopada, a pora sucha od końca listopada do początku maja. Szczytowe pory deszczowej przypada między lipcem a sierpniem. Opady deszczu w porze deszczowej występują zwykle jako krótkie, obfite popołudniowe ulewy.

Sunny Phu Quoc

Wyspy Con Dao i Phu Quoc, są zwyczajowo słoneczne, i możesz je odwiedzić o każdej porze roku.

Teraz już wiesz kiedy najlepiej odwiedzić Wietnam, więc albo bookuj bilety albo poczytaj jeszcze Ciekawostki o Wietnamie.

Pogoda w Wietnamie – Zachowaj na później

wilgotność powietrza
północy kraju
temperatura powietrza
azji południowo-wschodniej
chi minh city
całym kraju
południu wietnamu
październik listopad
kiedy jechać do wietnamu
jechać do wietnamu
opady deszczu
temperatury
południu
opady
całym
powietrza
warto
dni

plików
poniżej
strony
październik

panuje
wybrać
lipca
zgodę
polsce
zera
możemy
górskich

najlepsze
podróż
klimatyczne
spadają
pliki
zaczyna
miejscu
wysokie
zależy
względu
praktycznie
czasie
stronie
wówczas
jesień

deszcze
zdecydowanie
maj
wycieczki