Maroko Porady przed podróżą

Planujesz podróż do Maroka? Nie wiesz czego się spodziewać ? Czytaj dalej. Gdybym przeczytała post Maroko Porady praktyczne przed naszym wyjazdem do Maroka, to zaoszczędziłoby mi to trochę czasu, pieniędzy i bólu głowy.

Czy Maroko jest bezpieczne, gdy podróżujesz z dziećmi ?

 

Tak jest. Maroko jest bezpieczne. My podróżujemy przez Maroko całą rodziną, a ostatnio tylko ja z moimi dziewczynami (dziewięcioletnie bliźniaczki). Przed wyjazdem byłam ostrzegana, że moje małe blondynki będą przyciągały uwagę i że powinnam na nie uważać. Wytłumaczyliśmy naszym dziewczynkom, że mają trzymać się zawsze blisko nas. I że gdy chodzimy gdzieś, gdzie jest więcej ludzi, to trzymają się z nami za rękę i zawsze są w zasięgu wzroku. Prawdę mówiąc, po miesiącu pobytu w Maroku wyluzowałam nieco, gdyż ani razu nie czułam żadnego zagrożenia, nie widziałam też żadnych „brudnych spojrzeń”. A gdy ostatnio podczas podróży do Ait Benhaddou Zoe „zarzygała pół autobusu” wszyscy byli bardzo mili i pomocni.  

On the ramparts in Essaouira

Jedynym miejscem, gdzie bym zalecała bycie extra uważnym jest Marrakesz, a w szczególności Marrakesz Souq — gdzie jest bardzo tłoczno i łatwo jest się zgubić. Nawet kilka metrów wystarczy, aby stracić kogoś z oczu lub skręcić w złą uliczkę. Moja rada na Marrakesz Souq –  trzymaj mocno swoje dziecko za rękę, a drugą rękę trzymaj na portfelu, gdyż dookoła jest pełno złodziejaszków. Uważaj również na motory i mopedy, które wyłaniają się niespodziewanie za zakrętu.

Nasza zwyczajowa pogadanka dla dziewczyn brzmi: Jak się zgubisz zostań w tym samym miejscu, a my Cie znajdziemy. Nie wierz nikomu, kto Ci powie, że ma wiadomość od mamy lub taty. Jeśli ktoś chce czegoś od Ciebie lub chce Cię gdzieś zabrać, to zacznij wrzeszczeć, tupać, gryźć. A jeśli potrzebujesz pomoc, to zwróć się o nią  do kobiety.

 

Język w Maroku

 

Maroko ma dwa oficjalne języki – Arabski i Berberski. Język francuski jest obowiązkowy w szkołach, więc większość ludzi potrafi się dogadać po francusku. Chyba że jesteście w tak małej wiosce, jak Imsouane to wtedy wszyscy mówią tylko po arabsku.

berber flag and symbol of freedom
Dziewczyny w domu, w którym był kręcony Gladiator . Nad nimi wisi Berberska flaga z symbolem wolności

W turystycznych miejscach wszyscy sprzedawcy znają angielski w stopniu wystarczającym, aby coś sprzedać. Za to na w miejscach takich jak Souq w Marrakeszu albo w Essaouira mówią również po polsku. W Essaouira marokański sprzedawca przypraw opowiadał mi o łódzkiej manufakturze i krakowskiej galerii.

Nick mówi, że Marokańczycy są bardzo mili, gdyż nie śmieją się z jego francuskiego jak Francuzi mają w zwyczaju.

 

Waluta w Maroku

Waluta Maroka is marokański diram – 10 diram to około 4 PLN. 

W Maroku króluje gotówka. Nie oczekuj, że możesz zapłacić za coś kartą, chyba że ktoś chce Ci sprzedać drogi dywan, a ty powiesz, że nie masz gotówki to czytnik kart się na pewno znajdzie.

Najlepszy porada, jaką mogę wam dać, to miejcie przy sobie zawsze jakieś drobne, a w szczególności w Marrakeszu, gdzie jest się ciągle nagabywanym przez żebraków. Wierzcie mi, najlepszy sposób na to, żeby się ich pozbyć, to dać im kilka dirham. Dlaczego tak mało, bo kilka metrów dalej możecie zobaczyć niewidomą starszą kobietę, która również prosi o pieniądze. Tylko że on nie ma takiej siły przebicia, ona nie będzie za wami chodziła i prosiła o pieniądze.

Niektóre bankomaty nie mają wystarczająco pieniędzy, aby wypłacić żądaną kwotę, wiele z nich nie działa, więc nie zostawiajcie wypłaty pieniędzy na ostatnią chwilę. Maksymalnie możecie wypłacić 2000 Dirhams (800 pln), bankomat pobiera opłaty od wypłat i jest to ok. 22 dhs.

 

Ogólna uwaga, gdy płacisz kartami, wybieraj płatność w walucie lokalnej, gdyż twój bank ma zwyczajowo lepsze stawki przeliczeniowe niż kraj, w którym jesteś.

 

Internet w Maroku

 

Wszystkie hotele, Riady i inne miejsca noclegowe mają bezpłatne WiFi. Internet 4G jest tani, szybki i zasięg jest wszędzie, nie ma większego znaczenia, którą z firm telefonicznych wybierzesz. My używamy — Maroc Telecom. Karty SIM można kupić prawie wszędzie. Bardzo często ktoś po prostu stoi na ulicy i sprzedaje tylko karty SIM. Cena za kartę to 30 dhs, cena za pakietów internetowych 1GB = 10 Dhs.

Jak podróżować po Maroku?

Osły i zaprzęgi z osłami są typowym środkiem transportu w małych wioskach i miasteczkach. O ich komforcie nie mogę nic napisać, gdyż nie jechaliśmy na ośle, ale wypróbowaliśmy za to inne środki transportu.

Autobusy w Maroku

Maroko ma dobrze rozwiniętą sieć autobusów. Jest kilka firm autobusowych, ale tylko dwie  CTM and Supratours mają dobre autobusy (czyste, z działającą klimatyzacją). Cena za bilet ok 80Dh (20 pln) za kilku godzinna podróż. Nie ma zniżek dla dzieci powyżej 4 roku życia.

Podróżowanie po Maroku taksówkami

W Maroku są dwa rodzaje taksówek — Petit and Grand.  Petit może tylko przewozić ludzi w obrębie danego miasta i może maksymalnie przewozić 3 osoby, włączając w to dzieci. Grand Taxi może przewozić więcej osób i może podróżować na dłuższe dystanse. Na wsiach gdzie nie ma policji, byliśmy w 10 osób w taksówce, ale może dlatego, że była to Grand Taxi 😉

Taksówki nie mają liczników, więc zanim wsiądziesz do taksówki, dogadaj się co do ceny. Oczywiście targuj się. Cena za przejazd jest zależna czy chcesz całą taksówkę dla siebie, czy tylko jedno miejsce. Jeśli chcesz tylko miejsce, to taksówkarz będzie czekał, aż będzie miał komplet pasażerów.

 

Oczywiście ceny zależą od miejsca, w którym jesteś i od twoich umiejętności zbicia ceny. Przykładowe ceny – 200 km podróż z Imsouane to Essaouira kosztowała nas 400 Dhs, 1 km dojazdu z bagażami na dworzec autobusowy w Essaouira 10dhs, 1 km w Marrakeszu 50dhs (stargowałam do 30dhs)

As-Sawira taksówkiW Essaouira (polska nazwa As-Sawira) zaprzęgi konne są używane jako taksówki.

Podróżowanie w Maroku Samolotem

morocco travel tips - travelling by plane in Morocco

Gdy byliśmy w Zagorze, zdecydowaliśmy się na powrót do Casablanki samolotem zamiast 10-godzinnej jazdy autobusem. Bilety były tylko 2 razy droższe (niż autobusowe), a podróż 10 razy krótsza. Jeśli planujesz podróżować na większe odległości w Maroku, to warto sprawdzić Royal Air Maroc, gdyż mają dobre ceny loty krajowe.

Podróżowanie po Maroku Pociągiem

Dworzec kolejowy na Lotnisku w Casablance

 

 

 

 

 

Chyba najłatwiejszym i najwygodniejszym środkiem transportu jakim podróżowaliśmy w Maroku była kolej. Pociągi są tanie, punktualne i niedrogie. Na niektóre pociągi można kupić bilety online. Bilet drugiej klasy jest wystarczający, gdy podróżujemy na krótsze dystanse, gdyż nie ma rezerwacji miejsc. Jeśli planujemy podróż na noc kuszetka w pierwszej klasie jest lepszym rozwiązaniem niż miejsce siedzące w drugiej.

Pogoda i temperatury w Maroku 

 

maroko porady praktyczne - w marko moze byc zimno
Dziewczyny opatulone w koce po kąpieli

My odwiedziliśmy Maroko zimą i muszę powiedzieć, że jest tutaj dużo zimniej, niż się spodziewałam. Słyszałam powiedzenie, że Maroko jest zimnym krajem z gorącym słońcem. I tak właśnie jest. Na słońcu jest gorąco — można się opalać, ale w cieniu albo gdy wieje to cztery warstwy ubrania wydają się niewystarczające. Moja rada weź więcej ubrań, żeby ubierać się na cebulkę.

 

Jedzenie i woda w Maroku

 

Nie pijcie wody z kranu w Maroku, bo może być zarażona wirusem Hepatitis A. Każdy, kto wynajmował nam mieszkanie, przestrzegał nas przed piciem wody z kranu. W niektórych miejscach nawet przegotowana woda smakuje  dziwnie. Najlepiej kupować wodę w butlach 5 litrowych (12 dhs) a później przelewać do swoje mniejszej butelki.

Uliczne stragany są najlepszym miejscem, aby kupić świeże warzywa i owoce. Większość owoców, w szczególności Mandarynki i pomarańcze są bardzo tanie 3dhs za kilogram albo 5dhs za dwa kilo, truskawki 15 dhs za kilo. Jeśli tu jesteście, to powinniście pić dużo soku. Sok pomarańczowy świeżo wyciśnięty kosztuje około 5 dhs od sprzedawcy na ulicy i 10 dhs w restauracji i jest przepyszny. 

Lokalna bardzo smaczna potrawa w Maroku to Tangine. Nazwa Tangine pochodzi od nazwy stożkowatego glinianego naczynia, w którym potrawa jest gotowana (Na wolnym ogniu) i później serwowana. Tangine może być typowo wegetariańskie — kartofle, kabaczki i marchewki polane oliwa i oliwkami, lub mieszane — mięso (kurczak) obłożone warzywami, lub tylko mięsna. Zawsze gotowana w ten sam sposób z dużą ilością przypraw, oliwy z oliwek i cytryny.

Lokalne śniadania bazują na chlebie, marmoladach, jajkach, i owocach (banany, mandarynki).

Jeśli macie wymagania dietetyczne jak my (bez glutenowe, bezmleczne) to nie ma alternatyw. Najlepiej tak jak my pójść na lokalny rynek kupić warzywa i gotować sobie samemu.

maroko porady - co jeść w Maroku ?
Jemy Tajine

Jeśli jecie w restauracji Tajine jest bezpieczną opcją — warzywa, mięso, oliwa i przyprawy, aczkolwiek po trzech tygodniach dziewczyny nie chcą o nim słyszeć :).

Fotografowanie ludzi w Maroku

Ludzie w Maroku, jak i zapewne wszędzie indziej na świecie nie lubią gdy, ktoś kieruje w ich stronę obiektyw. Bardzo często się zasłaniają. Jeśli się nie zasłaniają, to znaczy, że poproszą Cię, abyś zapłacił za zrobione im zdjęcie. Szczególnie w Marrakeszu — gdzie  radze określić sumę do zapłaty z góry, bo jak w przypadku zaklinaczy węży mogą sobie oni zażyczyć nawet 200 Dhs. Zasada jest prosta. Jak wszędzie na świecie, zanim zrobisz komuś zdjęcie, zapytaj o pozwolenie.

 

Drony w Maroku

Maroko jest jednym z krajów, w którym używanie dronów jest niedozwolone. Jeśli będziesz próbował wwieź dron do Maroka zostanie on skonfiskowany. Przed wyjściem z lotniska wszystkie bagaże są prześwietlane a torby ze sprzętem fotograficzny dokładnie sprawdzane. Jeśli dron zostanie znaleziony w bagażu, to zostaje on skonfiskowany i można go odebrać przy wyjeździe z kraju – stwierdziła ze nie będę ryzykowaći zostawiłam drona w domu.

 

Kupowanie przypraw w Maroku

Maroko jest słynne z przypraw. Jeśli chcesz je kupić, aby wziąć je do domu, to możesz je kupić na rynku (tak jak my) i dowiedzieć się, jak i do czego ich używać albo… Możesz pójść do Carrefour i kupić je od 10 razy taniej 😉

Chcesz się dowiedzieć czegoś ciekawego o Islandii, to koniecznie przeczytaj — Islandia Ciekawostki. 
Planujesz wyjazd na narty. Pomyśl o wyjeździe w Alpy — Narty w Alpach