Narty w Alpach – San Martino

Nasze urodzone na pustyni dziewczynki chciały doświadczyć prawdziwej zimy. Chciały zobaczyć więcej śniegu i nauczyć się jak się jeździ na nartach. Jakież miejsce w Europie może być lepsze niż narty w Alpach? Wybór padł na San Martino.

Narty w Alpach San Martino
Szyty górujące nad San Martino podczas zachodu słońca

San Martino jest ośrodkiem narciarskim w Dolomitach w prowincji Trentino położonej w północnej części Włoch. Miasteczko jest otoczone lasami świerkowymi, sosnowymi i szczytami górami, które przy zachodzącym słońcem zmieniają kolor na pomarańczowo-różowy.

Narty w Alpach, dlaczego San Martino jest bardzo dobrym wyborem na rodzinny wyjazd na narty.

 

Stoki narciarskie w San Martino

W okolicach San Martino i Passo Rolle jest 60 km swietnie przygotowanych tras narciarskich. Są 23 wyciagi i kolejki oraz dwa parki snieżne. Wszystko jest przystosowane dla rodzinnej rozrywki. Ponad połowa tras jest sklasyfikowana jako łatwe (niebieskie trasy) i dla początkujących (zielone). Reszta tras jest dla średnio-zaawansowanych narciarzy (czerwone) i dla ekspertów (czarne). Wszystkie stoki są wyposażone w armatki śnieżne, które zapewniają dobre warunki jazdy nawet gdy przez długi czas nie było opadów śniegu.

Narty w Alpach San Martino
Mapa tras zjazdowych ośrodka narciarskiego San Martino – źródło https://www.sanmartino.com

My jeździliśmy głównie na trasach niebieskich i czasami czerwonych. Nasze dziewczyny nigdy wcześniej nie jeździły na nartach.

Narty w Alpach

Stoki w pobliżu San Martino

W okolicach San Martino są cztery miejsca (każde z kilkoma trasami zjazdowymi), a każde z miejsc ma odrębny charakter.

Tognola

Stacja kolejki kablowej Tognola jest położona ok. 1 km na południe od miasteczka. Kolejka jest otwarta od godziny 8:30 do16:30.

Pierwsze wrażenie, gdy z Tognoli to zapierający dech w piersiach widok. Tognola posiada wszystkie udogodnienia, jakich potrzebujemy na stoku. Restaurację, bezpłatne Wi-Fi, toalety, taras z leżakami oraz klub dla dzieci gdzie można zostawić swoje pociechy pod opieką. Na szczycie Tognola oprócz dwóch głównych tras zjazdowych są również dwie ośle łączki gdzie dzieci i nie tylko rozpoczynają naukę jazdy na nartach.

Dodatkowym atutem stoku Tognola jest łatwo dostępna restauracja Rifugio Tognola, gdzie zjedliśmy wyśmienity lunch. Restauracja ma część samoobsługowa oraz ta bardziej elegancka z serwisem.

Narty w Alpach San Martino
Widok ze szczytu Tognola

Niebieski trasa zjazdowa była moja ulubiona na snowboard. Nick i dziewczynki pierwszego dnia uznały ja za trudna. Jeśli jesteś lepszym narciarzem niż my, to polecam zjazd aż do samego dołu trasa czarną. My się na to nie zdecydowaliśmy. Zawierzyliśmy bardziej kolejce niż naszym nogom.

Ces

Na gore dostajemy się nowa, właśnie otworzona kolejka kablowa Colbricon Express. Dolna stacja kolejki jest położona ok jedne kilometr na zachód od centrum. Trasa zjazdowa Valbonetta-Bellaria zaczyna się na stacji górnej i kończy na dole. Nick i dziewczynki bardzo upodobali sobie tę trasę, gdyż miała odpowiednia proporcje zjazdów stromych, jak i łagodnych. wyrobiło to u dziewczyn odpowiedni nawyk: zjeżdżamy na dół, wskakujemy do kolejki, obmyślamy jak zjechać lepiej i zjeżdżamy jeszcze raz i tak bez końca.

W połowie stoku (tam, gdzie kiedyś była jedna ze stacji poprzedniej kolejki) jest restauracja Malaga Ces serwująca bardzo dobre jedzenie. Co ciekawsze poza pysznym jedzeniem restauracja ma menu również po polsku.

Niedaleko restauracji (trzeba dojechać samochodem) jest mała ośla łączka, świetna dla dzieci i bardzo początkujących narciarzy. Są tam dwa wyciągi siodełkowe i dwa szerokie pola zjazdowe. Zjazd jest bardzo delikatny także drugiego dnia Tania i Zoe jeździły tam bez żadnego nadzory, podczas gdy ja popijałam kawę i podziwiałam ich staminę. Ja musiałam odpocząć.

Passo Rolle

Narty w Alpach passo rollePasso Rolle, jest położone na północ od San Marino ok. 20 minut jazdy samochodem. Droga pnąca się zygzakami w górę oferuje niesamowite widoki. Całe szczęście droga jest odśnieżana, choć kilka lat temu, gdy spadło tu 9 metrów śniegu droga była nieprzejezdna przez kilka tygodni.
Przełęcz Passo Rolle jest na wysokości 2000 metrów. Dokoła tylko śnieg, kilka budynków (restauracje, bary, wypożyczalnie), i piękny widok szczytów Cimon della Pala (3000 m n.p.m).
Stoki były prawie puste i przy małym zurbanizowaniu okolicznego terenu jazda tutaj dała mi wrażenie, że jestem to tylko ja, mój snowboard, góra i śnieg.
W Passo Rolle jest kilka różnych tras zjazdowych od bardzo łatwych, aż za łatwych dla nas (Cimon). Do dość trudnych, na których ćwiczyli lokalni “GOPR-owcy”. Widoki ze stoków zapierają “dech w piersiach”.

Po trzech godzinach jazdy byliśmy gotowi na przerwę i jedzenie. Spakowaliśmy narty i pojechaliśmy do restauracji położonej nieco poniżej Passo Rolle — Agritur Malaga Rolle. Jak zawsze restauracja przerosła nasze oczekiwania. Palenisko w środku izby, a nad nim wielki gar to warzenia palenty. Wyśmienite jedzenie i pyszne desery. Jeśli będziecie w Passo Rolle, to na pewno odwiedźcie te restauracje.

Col Verde

To Czwarte miejsce do jazdy na nartach w San Martino, a równocześnie jedyny oświetlony stok przygotowany do jazdy po zmroku.
Stok jest w środku miasteczka. Parking i stacja dolna kolejki jest zlokalizowana dokładnie za Grand Hotel Des Alpes. Ponieważ wiedzieliśmy, że trasa ta może być za trudna dla naszych dziewczynek. Postanowiliśmy, że pojedziemy wszyscy na górę i zjemy kolacje w restauracji, po czym Nick i dziewczynki zjechali kolejka na dół, a ja zjechałam na desce.

Trasa narciarska Col Verde jest otwarta okresie świątecznym i w czasie ferii zimowych otwarty codziennie. Poza sezonem wysokim stok otwarty jest tylko w środy i soboty od 19:30 do 11:30.

Wypożyczalnie sprzętu narciarskiego w San Martino

Wypożyczalnie sprzętu narciarskiego są wszędzie dookoła. My wypożyczyliśmy nas sprzęt z wypożyczalni Skisport, która była najbliżej naszego hotelu.

Narty w Alpach San MartinoGdy przed wyjazdem sprawdzałam ceny wypożyczenia sprzętu narciarskiego. Zwyczajowa cena wynosiła ok. 20 Euro za wypożyczenie nart i butów lub 25-27 Euro za wypożyczenie snowboardu i butów.

Dodatkowo można wypożyczyć kaski – (obowiązkowe dla dzieci) i gogle. Ja jako ciepłolubne zwierze polecam zabrać ze sobą albo kupić na miejscu “ogrzewcze do rąk i stóp” żeby włożyć je do rękawiczek i skarpetek. W zimny dzień takie podgrzewcze podnoszą komfort jazdy na nartach czy snowboardzie.

Skipass — karent na wyciągi i kolejki

Są różne opcje karnetów (Skipass) w zależności. Cena za jeden dzień dostępu na wszystkie wyciągi w ośrodku narciarskim San Martino to 47/43 (wysoki sezon/niski sezon) dla dorosłych i 33/31 dla dzieci.

Jeśli planujecie jeździć na nartach w innych miejscach w Dolomitach  to możecie wykupić Dolomity Superski Pass, który daje akces do 1220 km tras narciarskich.
Warto jest też spojrzeć na stronę Trentino. Rezerwując zakwaterowanie używajac tej strony możecie czasami otrzymać bezpłatny karnet na czas waszego pobytu. Oferty te pojawiają się najczęściej na początku i końcu sezonu.

 

Jak dotrzeć do stoków narciarskich w San Martino?

 

Col verde jest w centrum miasteczka w zależności, gdzie się mieszka można tam dojść na pieszo — nawet w narciarskich butach. Tognola i Ces są nieco dalej, ok. 1 km — za daleko, aby dojść tam na pieszo z nartami. Passo Rolle, jest w odległości 20 minut samochodem.

Do wszystkich stoków można dostać się własnym samochodem lub alternatywnie używając lokalnych autobusów Skibus. Skibus łączy wszystkie większe hotele (ma wyznaczone przystanki blisko większych hoteli) w San Martino, Primiero, Mezzano i Valle del Vanoi ze stokami.

Podobnie jak z hotelami, jeśli zabukujecie hotel przez stronę … dostaniecie bezpłatny bilet na skibus (S.mart). Jeśli zdecydujecie się na kupno, cena biletu za tydzień wynosi 10 euro (5 Euro dzieci) lub 3 Euro za dzień.

 

Narty w Alpach — szkółki narciarskie w San Martino i prywatni instruktorzy

Narty w Alpach passo rolle

W San Martino są dwie duże szkółki narciarskie, które zrzeszają większość trenerów. Na stokach widziałam również Polskich instruktorów, ale oni przyjeżdżają z Polski ze swoimi grupami.

Szkółki narciarskie dla dzieci 4-6 lat

Tygodniowy kurs od poniedziałku do piątku od godziny 11 do 15. Kurs obejmuje 10 lekcji codziennie od 11 do 13. Od 13 dzieci mają obiad i zajęcia w klubie dla dzieci na Tognola.

Koszt kursu to € 260,00 – cena obejmuje 10 lekcji, 5 posiłków, zabawy z animatorem, oraz sprzęt narciarski.

Szkółka narciarska dla dzieci 6-12 lat

Kurs dla dzieci 6-12 lat trwa tydzień (od poniedziałku do piątku). Kurs obejmuje 20 godzin lekcji. Umiejętności narciarskie dzieci są sprawdzane na początku każdego turnus, aby trafić do odpowiedniej grupy. Cena kursu wynosi € 290,00 i zawiera opłaty za lekcje, obiad i wypożyczenie sprzętu.

Narty w Alpach prywatni instruktorzy

Cena za godzinę lekcji zależy od sezonu (wysoki/niski) i godziny, kiedy chcemy mieć lekcje. Lekcje wcześniej rano są nieco tańsze. Cena dla jednej osoby waha się od € 35 – € 50 za godzinę. Cena za grupę 4-osobową wynosi € 65 – € 80 za godzinę.

Co robić w San Martino poza jeżdżeniem na nartach

Violin Forest — las skrzypcowy

10 minut drogi poniżej Passo Rolle jest zlokalizowany Paneveggio Natural Park. Najpierw odwiedziliśmy centrum edukacji. Centrum ma wiele ciekawych informacji o ekosystemie ziemi. Dziewczynki spędziły dużo czasu czytając –  jak las produkuje ziemię ze skał i jakie to ma znaczenie dla naszej planety.

Narty w Alpach San MartinoPo wizycie w centrum poszliśmy na spacer przez „las skrzypcowy”. Jest on nazwany tak, gdyż świerk, który tu rośnie jest używany do budowania instrumentów muzycznych. Dlaczego ten świerk jest inny — głównie dlatego, że ma bardzo mały przyrost naturalny, jest bardzo twardym drzewem i jest niebywale akustyczny. Podobno Stradivari przyjeżdżał do tego lasu, aby wybierać drzewa, z których zrobi skrzypce.

Sam las, przykryty śniegiem wygadał bardzo bajkowo. Wraz z naszym przewodnikiem szukaliśmy śladów zwierząt na śniegu i dowiedzieliśmy się wiele o lokalnym ekosystemie.

Jazda na skuterze śnieżnym, poczęstunek na śniegowym stole i grzane wino

Jechaliście kiedyś na skuterze śnieżnym? Nam się udało w San Martino. Gdy bukowaliśmy skuter, nie wiedziałam czego się spodziewać – miała być to jazda śnieżna do miejsca, gdzie możemy napis się drinka. To, co zobaczyliśmy, przerosło nasze oczekiwania – skuter zabrał nas wysoko w górę i zatrzymał się pośrodku lasu, gdzie restauracja okazał się śnieżny stół z pochodniami. Zaserwowano nam grzane wino, herbatę, gorące kiełbaski i kapustę, a na deser pyszne czekoladowe salami.

Wieczorna jazda na skuterze śnieżnym

Jazda na skuterze i niesamowite otoczenie sprawiły, że wieczór ten będzie jednym z tych, które będziemy pamiętać długo.

Spacer na rakietach śnieżnych

Możliwe, że najlepsza opcja na podziwianie i poznanie pięknych widoków wokół San Martino nie jest jazda samochodem, skuterem śnieżnym, a spacer z użyciem nart śnieżnych. Rakiety śnieżne można wypożyczyć z każdej wypożyczalni i pójść na jeden z zorganizowanych spacerów. Można również wybrać się na spacer samemu. Tylko należy trzymać się wytyczonych szlaków.

 

Apres-ski

Narty w Alpach San martino Nocą
San Martino nocą

Miasteczko jest pełne kameralnych restauracji i barów, zarówno powiązanych z hotelami, jak i niezależnych. Cześć San Martino jest wyłączona z ruchu kołowego w godzinach od 16 do 19.30. Daje to możliwość zwiedzania miasteczka bez konieczności uważania na samochody.

Jak się dostać do San Martino

Własny samochód

Zakładam, że jeśli przyjeżdżacie z Polski, to przyjedziecie własnym samochodem. Czas jazdy wynosi w zależności, z którego miejsca jedziecie ok. 12-15 godzin (z Polski centralnej). Widzieliśmy tu kilkanaście samochodów z polską rejestracją.

Do San Martino można też dostać się samolotem, choć lotniska są położone w znacznej odległości od San Martino.

Najbliższe lotniska

Oferty wypoczynkowe

Rada turystyczna Trentino oferuje listę hoteli i apartamentów. Oferty często zawierają nocleg, skibus oraz często skipass — karnet na wyciągi. Im bliżej końca sezonu, tym więcej ofert.

Narty w Alpach San Martino

Wszyscy jednogłośnie zdecydowowaliśmy, że nasze nasz wypad na nary w Alpy był sukcesem. Dziewczynki pokochały jazdę na nartach i zabawy na śniegu. Obie bardzo wymogły na nas przyrzeczenie, że jeszcze wrócimy do San Martino.

Poczytajcie tutaj o ciekawych faktach dotyczących Islandii.

Narty w Alpach San Martino

 

narty w alpach z dziecmiOdwiedziliśmy San Martino na zaproszenie Trentino Marketing w zamian za zdjęcia i napisanie niezależnej opinii o naszych wakacjach.