Termalne baseny w Islandii

Co jest pierwszym obrazem, który przychodzi Ci do głowy, gdy słyszycie Islandia? Ja myślę o zorzy polarnej i o Błękitnej Lagunie (Blue Lagoon) — słynnych gorących naturalnych basenach z błękitna woda położonych otoczonych skałami z lawy. My jeszcze tam nie byliśmy i nie wiem, czy pójdziemy. Płacić 250 PLN za wizytę (od osoby) na basenie pełnym ludzi po to, żeby odhaczyć coś na liście nie jest moim typem rozrywki. Byliśmy za to zobaczyć gorące źródła w naturze oraz gejzer. Zamiast pływać w Błękitnej Lagunie poszliśmy na termalny basen, który jest obok nas. Islandczycy wybierają lokalny basen zamiast Blue Lagoon. My zdecydowaliśmy się więc zrobić to samo.

Przebieralnie na basenach w Islandii

Geothermal Swimming Pools in IcelandZanim wejdziecie na basen, powinniście umyć wszystkie ważne miejsca. Wszyscy w Polsce wiedza, że należy umyć się przed wejściem na basen, ale to najczęściej wygląda, że każdy wskakuje tylko pod prysznic, żeby się zmoczyć a mało kto się myje. Tu pod prysznic należy wejść na nago i dokładnie się umyć szczególnie miejsca zaznaczone na rysunku, który jest przy każdym prysznicu.

Instrukcja jest również w języku polskim.

 

 

Etykieta na basenie w Islandii

Moje dziewczyny urodziły się w Emiratach i spędziły większość swojego życia na Środkowym Wschodzie, który jest słynny z chowania swojego ciała niż go pokazywania. My wychowujemy dziewczyny, aby nie wstydziły się swego ciała. Za to nigdy by nie wyszły na dwór w bluzce na ramiączka. To był efekt szacunku dla tradycji kraju, w którym mieszkaliśmy. To również znaczyło, że w przebieralniach na basenie w Omanie lub Emiratach należało być dyskretnym zakrytym albo użyć osobnej przebieralni. A w Islandii w przebieralni wszyscy chodzą nago, bez nonszalancji, ale i bez wstydu. Tak jakby byli ubrani. Dzieci biegają nagie po prysznic i spod prysznica zakładając kostiumy kąpielowe tuż przed wejściem na basen. Pięć sekund pobytu w przebieralni miła natychmiastowy efekt na moje dziewczyny. Podoba mi się tutaj powiedziała Zojka obserwowała nowa inną kulturę, tu nikt się nie wstydził rozebrać, więc i ona przestała bez problemu i poszła jak inne dzieci nago pod prysznic.

Nago pod prysznicem — wszyscy jesteśmy inni.

Bycie nago przed innymi ludźmi pod prysznicami albo przed moimi dziewczynami nie ma na mnie wpływu. Pewnie wynika to z lat chodzenia na basen. Dziewczyny widzialny mnie nago pod prysznicem, ale nigdy nie widziały innej dorosłej osoby. Gdy byłyśmy pod prysznicami, zauważyłam jak Tania obserwuje inne kobiety. Wyszeptałam do niej po polsku, żeby przestała, a ona odpowiedziała „wszyscy wyglądamy inaczej”. Jaka wspaniała kwintesencja i zrozumienie świata — wszyscy jesteśmy inni, choć tacy sami.

Zimne powietrze — gorąca woda — baseny w Islandii

Pierwszy raz, gdy poszliśmy na basen planowaliśmy, że skorzystamy tylko z basenu krytego. Na dworze było zimno, padało i do tego wiało tak bardzo, że było iść. Na całe szczęście basen kryty był zajęty przez naukę pływania. Nie mieliśmy innego wyjścia jak pływać w basenie na zewnątrz. Domyślałam się że w basenie jest ciepła woda, ale jak wyjść na dwór tylko w kostiumie kąpielowym, gdy na zewnątrz jest 2 stopnie C i wieje wiatr: Odpowiedź jest jedna, trzeba szybko iść do wody.

Nasz osiedlowy basen w Alftanes

Mieszkamy w Alftanes — na przedmieściach Reykjaviku – (ok 15 minut samochodem do centrum). Mamy dużo szczęścia, bo okolica jest piekna — ocean jest trzysta metrów od naszego domu. Na lokalny basen jest w odległości pięciu minut spacerem. „Nasz basen” Alftaneslaug jest jedynym basenem na Islandii ze sztuczna fala i z najwyższa ślizgawka. Alftaneslaug ma kilka basenów. Kryty basen wielkości – 12×7 metrów, basen ten jest doskonały dla dzieci i wszystkich, którzy nie są pewni swoich pływacki umiejętności. Na zewnątrz są dwa mniejsze baseny typu jacuzzi – (mogą pomieścić ok 15 osób) jeden z temperaturą 38-40 stopni C i bąbelkami, a drugi z bardzo gorącą wodą 40-42 C. Znajduje się tam również dość duży brodzik dla dzieci, wykorzystywany głównie przez dorosłych, którzy chcą poleżeć w cieplej, a nie gorącej wodzie. Basen ten jest świetny, żeby się zrelaksować i podziwiać wschód słońca za pobliskich gór. Główny 25-metrowy basen ma trochę chłodniejszą wodę, ale nadal w bardzo komfortowej temperaturze, a obok mniejszy basen ze sztuczna fala i 80-metrowa ślizgawka, którą Zoe i Nick uwielbiają, a ja jakoś unikam. Ja za to trenuje swoja wytrzymałość na zimne temperatury i wchodzę do basenu z lodowatą wodą. Ostatnio udało mi się pobić mój własny rekord i wytrzymać 30 sekund. Zojka wytrzymała 10 sekund i wygrała 1000 koron (33 PLN). Nick stwierdził, że on nie jest szalony, aby tego próbować, a Tania po zanurzeniu palca stwierdziła, że już jest jej zimno i nie musi więcej wchodzić.

Na basenie są również fińska sauna i sauna parowa. Ja mogę spędzić pół dnia na basenie. Na zmianę pływając, chodząc do sauny, lodowatego basenu i jacuzzi, a później jeszcze raz to samo.

Godziny otwarcia i ceny — Basen w Alftanes

Basen jest otwarty codziennie od godziny 6:30 do 21:00.

Ceny biletów:
– Dzieci 0 – 10 lat — bezpłatnie
– Dzieci 11-17 lat 160 ISK (5 PLN)
– Dorośli: 640 ISK (20 PLN) lub 1500 ISK (48 PLN) basen+siłownia. Można też kupić karnet na 10 lub 30 wejść, który kosztuje 4.200 ISK (135 PLN) lub 8.600 ISK (277 PLN).

Ja kupiłam karnet (na okaziciela) na 30 wejść. Jedno wejście na basen dla mnie i dla dziewczynek kosztuje 9 PLN. To jest najtańszy basen, na którym kiedykolwiek byłam w Europie czy Azji, czy gdziekolwiek indziej. Tańszą mogłaby być tylko kąpiel w morzu.

 

Gorące baseny w Islandii — podsumowanie

Reykjavik i jego przedmieścia mają wiele takich basenów. Ja naliczyłam 38. wszystkie podobnie wyposażone w kilka basenów, jacuzzi i saunę. Wszystkie w podobnej cenie i ukochane przez Islandczyków, a nadal do odkrycia przez turystów. Podobno Islandczycy mają „objawy odstawienia” gdy nie pójdą przez kilka dni na basen. Ja się im wcale nie dziwię. My chodzimy na basen codziennie i ja mam wrażenie, że też się uzależniłam od wygrzewania moich nie tak starych kości w gorącej wodzie.

A Błękitna Laguna? Może odwiedzimy, a może nie. Jak na razie byliśmy oglądać inne gorące źródła i planujemy popływać w Sekretnej Lagunie, która znajduje się niedaleko słynnego Gejzera — blisko Złotego Pierścienia (Golden Circle). Secret Lagoon jest równie piękna a mniej komercyjna, przez co mniej zatłoczona.

Kliknij tutaj jeśli chcesz przeczytać inne ciekawostki o Islandii.


termalne baseny w islandii