Jedną z najwiekszych atrakcji Maskatu jest Wielki Meczet Sultana Kabusa. Jest on położony przy glownej ulicy w mieście – Sultan Qabus Highway ( autostradzie im. Sultana Kabusa) i nie sposob go nie zauważyc gdy się przejeżdż przez miasto.

Wielki Meczet Sułtana Kabusa

W Europie, Polsce zwiedzamy kościoły które są stare. One maja splendor, historię do opowiedzenia i dusze. W krajach Arabskich, a w szczególności w Omanie stare meczety nie rożna się niczym od starych domów (dawno temu meczety nawet nie miały minaretów – a na modlitwę nawoływano stojąc na dachu). Meczet to według Islamu miejsce gdzie spotykają się ludzie aby oddać cześć Bogu, niezależnie od architektury. Stare meczety więc, były po prostu miejsce do spotkania się i modlitwy. Nowe meczety, jak Wielki Meczet Sułtana Kabusa (Qaboosa), są ogromne. Są budowane aby je podziwiać. Czasami zastanawiam się czy czasem specjalnie ich nie budują tak dużych aby były większe niż centra handlowe, które ciagle się budują (coraz większe i większe) na Środkowym Wschodzie.

Wielki Meczet Sultana Qaboosa, meczet Muskat, meczet kabusa - the travelling twins
Wielki Meczet Sultana Qaboosa – jedno z wejsc

Wielki Meczet w Muskacie jest ogromny. Może pomieścić 20,000 wiernych podczas tygodnia jest prawie pusty i można go zwiedzać ale  jest pełen wiernych w piątki, kiedy to można zobaczyć setki robotników z Pakistanu i Bangladeszu idących poboczem drogi na Piątkowa modlitwę. Można tez zobaczyć ekskluzywne sportowe samochody, ogromne wozy z napędem na cztery koła a w nich świeżo ogolonych ubranych w śnieżnobiałe diszdasze Omanczykow.  I każdy bogaty i biedny zostawia swoje sandały przed drzwiami meczetu i wychwalają Allaha. Tam przez tą chwile w piątkowe południe bogaty i biedy są sobie równi.

W Omanie podczas ostatnich kilku lat  wybudowano wiele nowych meczetów lecz nadal Wielki Meczet Sułtana Kabusa jest najważniejszym i największym meczetem. Jest umiejscowiony na działce o wielkości ponad 40 hektarów i z każdej strony zachwyca albo architekturą albo wypielęgnowanym z dokładnością manicurzystki ogrodem.

Główna częścią Wielkiego Meczetu Kabusa jest sala modlitw. Mierzy ona 74 na 74 metry  co znaczy ze jest prawie tak wielka jak boisko to pułki nożnej. Jeśli to nie pomaga wam sobie tego wyobrazić to pomyślcie ze ta sala modlitw mogła by pomieścić 15 boisk to koszykówki. A teraz wyobraźcie sobie tak wielki dywan. Dywan ten był tkany w Iranie przez cztery lata przez 600 kobiet. Dywan wazy 21 ton i niemogę sobie wyobrażać jak był transportowany i rozwijany. Mimo wielkości nie jest to największy dywan na świecie. Największy dywan jest w Wielkim Meczecie w AbuZabi.

Wielki Meczet Sultana Qaboosa wnętrze - the travelling twins
Wielki Meczet Sultana Kabusa wnętrze

Fakt że Wielki Meczet Sułtana Qaboosa nie ma największego dywanu nie jest problemem gdyż ma największy na świecie żyrandol. Żyrandol ten ma czternaście metrów wysokości, wyobraź sobie żyrandol wielkości dwupiętrowego domu. Żyrandol ma w środku schody aby mieć dostęp do tysiąca-stu żarówek. Jest udekorowany 600 tysiącami kryształów Swarovskiego i wazy ponad osiem i pół tony. Mimo tak ogromnych rozmiarów nie wydaje się być tak wielki gdyż jest zawieszony w 50 metrowej kopule.

Wielki Meczet Sultana Qaboosa żyrandol - the travelling twins
Najwiekszy na swiecie żyrandol ma 17 metrow wysokosci. Nie wydaje się być duży bo wisi w 54 metrowej kopule.

Zwiedzanie

Wielki Meczet Kabusa Jest otwarty dla zwiedzających od 8 do 11 rano poza piątkiem. Aby zobaczyć meczet kobiet powinny w długie spodnie lub spódnice do kostek, długi rękaw i mieć zakryte włosy. Mężczyźni powinni mieć długie spodnie i koszulki z krótkim rękawkiem lub długim.

Śmieszna historia

Wewnątrz meczetu jest punkt informacyjny gdzie można usiąść, porozmawiać na temat Islamu, napić wody, lub omańskiej gorzkiej kawy i zjeść przeslodkiego daktyla. Miejsce to jest wspaniałe jeśli chce się na chwile przysiąc, odpocząć i uciec od upału.

Gdy tam byliśmy Tania odbyła taka rozmowę z jednym z pracujących tam wolontariuszy.

Wolontariusz pyta Tanię – czy Ty wiesz skąd się wzięłaś

Tania: z mamy brzucha

W: a skąd mama się wzięła ?

T: z babci brzucha

W:a skąd babcia się wzięła?

T: (patrząc na mnie ze zdziwieniem w oczach) z prababci brzucha

Wolontariusz zauważając ze nie dostanie innej odpowiedzi niż brzuch zmienił taktykę i zapytał Tanię – A skąd wzięła się pierwsza osoba na świecie

Tania popatrzyłam niego wzrokiem mówiącym, a to oto Ci chodziło i odpowiedziała od małpy

W tym momencie przemiły człowiek który poczęstował nas kawa, woda i daktylami zdecydował że czas zmienić temat i zapytał nas czy lubimy Oman.

We love Oman – dziewczyny odpowiedziały chórem.

Jedna z naszych ulubionych atrakcji w Omanie sa żółwie. Przeczytaj o nich tutaj.

 Wielki Meczet Sultana Qaboosa - the travelling twins