Wietnam jest jednym z naszych ulubionych miejsc do których chętnie wracamy. To kraj o bogatej i ciekawej historii. Podczas naszych podróży poznaliśmy wiele interesujących faktów o Wietnamie, którymi z chęcia się z Wami podzielimy.

Różne Ciekawostki o Wietnamie

Nazwa kraju została pierwotnie zapisana jako dwa słowa, Viet Nam – Kraj ludzi Viet.

Flaga wietnamska ma żółtą pięcioramienną gwiazdę na czerwonym tle. Pięć punktów reprezentuje rolników, robotników, intelektualistów, młodzież i żołnierzy. Czerwone tło przedstawia przelaną krew podczas wojen.

flaga Wietnamu - Wietnam Ciekawostki
Flaga Wietnamu

Lokalizacja – Wietnam rozciąga się na wschodnim wybrzeżu półwyspu Azji Południowo-Wschodniej. Na północy graniczy z Chinami, na zachodzie Laosem i Kambodżą. Wietnam leży naprzeciw Filipin po drugiej stronie Morza Południowochińskiego.

Kształt – Wietnam płynie wzdłuż wybrzeża i jest bardzo długi i wąski. Z północy na południe rozciąga się na ponad 16 stopni szerokości geograficznej, 1600 km. Jednak w najwęższym miejscu, mniej więcej w połowie drogi z północy na południe, kraj ma tylko około 50 km szerokości.

vietnam Map - Wietnam Map
Wietnam Ciekawostki – Flaga Wietnamu

Stolicą Wietnamu jest Hanoi, ale największym miastem jest miasto Ho Chi Minh City (dawniej Sajgon). Hué, które było stolicą przez około 150 lat od początku XIX wieku, znajduje się mniej więcej w połowie drogi między nimi.

Nguyen (wymawiane „won”) to najpopularniejsze nazwisko w kraju. Ho Chi Minh miał na imię Nguyen jak i również obecny prezydent.

Ciekawostki o kulturze wietnamskiej

Ważnymi symbolami w kulturze wietnamskiej są smoki, żółwie, lotos i bambus.

Wietnamski smok jest symbolicznym stworzeniem i zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami Wietnamczycy są dzieckiem od smoka i wróżki. Żółwie reprezentują siłę i długowieczność. Lotos symbolizuje czystość sercu i w umyśle. Bambus jest znaczącym symbolem zarówno w wietnamskiej kulturze, jak i życiu codziennym. Solidne, proste i wysokie bambusowe łodygi reprezentują sprężystość, niezłomność i odwagę Wietnamczyków.

Trzy główne religie dominujące w Wietnamie to buddyzm, konfucjanizm i taoizm.

Najważniejszym festiwalem w Wietnamie jest Tet, co oznacza „festiwal pierwszego dnia”. To księżycowy Nowy Rok. Hoi An świętuje go co miesiąc w przeddzień każdej Pełni Księżyca.

hoi an laterns

Obcisła jedwabna tunika o nazwie „Ao Dai” to wietnamska tradycyjna narodowa suknia dla kobiet. Jest on jedna z popularnych wietnamskich pamiątek, którą turyści kupują jako souvenir z Wietnamu. 

Kultura wietnamska obejmuje kompleks wpływów chińskich, japońskich i francuskich i kolonialnych o nowoczesnym wpływie amerykańskim gdyż Południe były okupowane przez wojsko Stanów Zjednoczonych w latach 60. i 70. XX wieku.

Wietnamska waluta nazywa się Dong, 1 PLN to około 6500 Dongów. Łatwo jest tu być milionerem gdyż 1 mln Dongów wynosi ok 165 PLN

Ciekawe fakty o wietnamskim jedzeniu

Kuchnia Wietnamu jest najzdrowsza na świecie. Wietnamczycy są najszczuplejszym narodem, jaki widzieliśmy w całej Azji. Jeśli zamówisz jedzenie w Wietnamie, prawdopodobnie dostaniesz dodatkowo cały talerz zielonki.

Kuchnia wietnamska tradycyjnie łączy pięć podstawowych elementów smaku – ostry (metal), kwaśny (drewno), gorzki (ogień), słony (woda) i słodki (ziemia)

Najpopularniejszym jedzeniem w Wietnamie jest gotowany ryż; Drugi to Pho – nasz typowy rosół z makaronem ryżowym. Pho jest wyjątkowo smaczny i można go kupić na prawie każdej ulicy w Hanoi. Trzecimi daniem są sajgonki – albo smażone lub nie.

Dziewczyny jedzą zupę Pho

Wietnam jest największym na świecie producentem i eksporterem czarnego pieprzu.  Produkuje go ponad dwa razy więcej niż jego najbliższy rywal (Indonezja) i prawie czterokrotnie więcej niż Indie czy Brazylia. My odwiedziliśmy farmę pieprzu na wyspie Phu Quoc (link)

Wietnam jest drugim co do wielkości producentem kawy na świecie – dostarcza 20% kawy na świecie. Tutaj wszyscy piją kawę. Zwyczajowo wietnamską kawę podaje się ze słodkim skondensowanym mlekiem i dużą ilością cukru. Wietnamczycy rownież kawę z surowym jajkiem (kogiel mogiel) która jest również bardzo smaczna!

Wietnam jest także drugim na świecie producentem orzechów nerkowca.

Wietnam jest jednym z krajów azjatyckich, w których ludzie jedzą psy. Nasze serca zatrzymały się na moment, gdy po raz pierwszy zobaczyliśmy grillowanego psa na straganie w Hanoi.

Na potencje Wietnamczycy piją whisky i wino z węża 

Fakty o naturze w Wietnamie

Wietnam ma najwiekszą na świecie Jaskinie Son Doong, która ma długość sześciu kilometrów, wysokość 200 metrow, a szerokość 150 metrów. 

Son Doong Cave – największa jaskinia na świecie

Wietnam ma różne gorące źródła – najpopularniejsze to Kim Boi Hot Spring, Bang Hot Spring, Dam Rong Hot Spring, Binh Chau Hot Spring

W Sapa na północy Wietnamu można znaleźć najpiękniejsze na świecie tarasy ryżowe. Większość tarasów została zabudowana już w XV wieku

Rzeki w Wietnamie

Wietnam ma kilka rzek, ale najbardziej znane to Czerwona Rzeka na północy, rzeka Huong (zwana Zapachową) na środku kraju i Mekong na południu.

Rzeka Mekong jest największą rzeką w Azji. Przepływa przez sześć krajów (Chiny, Birmę, Laos, Tajlandię, Kambodżę i Wietnam). W Wietnamie jest często nazywany kawową rzeką ze względu na brązowy kolor – wygląda jak wietnamska kawa z mlekiem. W delcie Mekongu rzeka dominuje w scenerii tak bardzo, że najważniejszy rynek znajduje się właśnie na rzece.

Rzeka Zapachowa wzięła swoją nazwę 100 lat temu, ponieważ kwiaty spadające jesienią z sadów nadbrzeżnych miały silny zapach.

Czerwona Rzeka przenosi znaczne ilości mułu, co nadaje jej czerwony kolor. Osady osadzone w delcie rzeki Czerwonej sprawiają, że otaczające obszary są bardzo żyzne.

Ciekawostki na temato Wietnamskiej Faunie

Bawół jest narodowym zwierzęciem Wietnamu. Bawoły są nadal bardzo ważne w wietnamskim rolnictwie, szczególnie podczas uprawy ryżu. Bawół dla Wietnamczyków reprezentuje szczęście, odwagę i dobrobyt.

Wietnamczycy nie trzymają psów jako zwierząt domowych, gdyż je jedzą, ale często trzymają świnie jak zwierzęta domowe, nawet w domu. Nie wiem, czy je też jedzą, czy nie.

Niestety wiele zwierząt jest zagrożonych w Wietnamie z powodu polowań. Chińscy nabywcy są gotowi zapłacić wysokie ceny za mięso pangolina, lekarstwa z kości lub nową torebkę ze skóry krokodyla.

Wietnam, dokładnie wietnamska wyspa Phu Quoc, ma własną rasę psów – psy rasy Phu Quoc Ridgeback. Te psy mają kosmyk włosów wzdłuż kręgosłupa, który rośnie w druga stronę do reszty sierści.

Klimat w Wietnamie

Na południu Wietnamu są dwie pory roku – zimna od listopada do kwietnia i gorąca od maja do października. W północnym Wietnamie są cztery pory roku. Podczas podróży do Wietnamu powinieneś rozważyć, którą część Wietnamu chcesz odwiedzić, ponieważ pogoda może się znacznie różnić. Gdy na południu jest gorąco – szczególnie w Sajgonie i Phu Quoc. Północny Wietnam może być dość zimny i bardzo mokry.

Wietnamskie fakty na temat życia ulicznego

Motocykle i motorowery są najczęstszą formą transportu w Wietnamie. Prawie 35% populacji (w tym dzieci i osoby starsze) posiada motocykl. Natężenie ruchu motocyklowego w Ho Chi Minh City oznacza, że ​​jeżdżą wszędzie, także na chodnikach. Czerwone światło wydaje się być opcjonalne – szczególnie w mieście Ho Chi Minh.

Vietnamese t-shirt with traffic light

Wietnamczycy są bardzo zdrowi: oprócz zdrowego odżywiania uprawiają wiele sportów, każdego ranka w parku można zobaczyć ludzi uprawiających tai chi, tańczących, a po południu grających w jianzi. Jianzi to nasza Zośka – gra, w której kopie się lotke stopami.

Sprzedawcy uliczni w Wietnamie wierzą, że pierwszy klient tego dnia może przewidzieć dobry lub zły handel na ten dzień. Jeśli jesteś pierwszym klientem, możesz liczyć na dodatkową zniżkę na zachętę. Targowanie się o lepszą cenę jest standardową praktyką w większości miejsc.

Przy mniej niż 2,5% stopa bezrobocia w Wietnamie wraz z sąsiednimi Laosem, Kambodżą i Tajlandią należy do kilkunastu najniższych stóp na świecie i jest znacznie niższa niż w prawie wszystkich innych krajach rozwijających się.

Mam nadzieję że te kilka faktów przybliżyło wam troche Wietnam i zachęciło do jego odwiedzenia.

Ciekawostki o Wietnamie – Zachowaj na później !!!

turystów	turystów	


osób	

Add 2-4
świata	
52
0	2-5	70%	
Add 2-5
miejsce	

wśród	

informacje	
95
0	2-4	70%	
Add 2-4
miastach	
24
0	2-6	70%	
Add 2-6
adres	
22
0	1-3	60%	
Add 1-3
długości	
11
0	2-4	60%	
Add 2-4
warto	

miasto
stolica	
wojny
celu	

liczba	
państwo	
danych	
wybrać	
świątynie	
dania	

każdym	

czasie	
mieszkańców	
nazwisko	

krajem	

będąc	
informacji	
wyspy	

część