Żółwie w Omanie
Wybrzeże Omanu jest miejscem gdzie wykluwa się największa liczba zielonych żółwi na świecie. W Omanie występuje 5 z siedmiu rodzaju żółwi.
Rezerwat Ras Al Jinz
Okolo 60 km na wschód od miasta Sur (250 km od Maskatu) jest wydzielona plaża – rezerwat Ras Al Jinz gdzie żółwie mogą bezpiecznie się rozmnażać (składać jaja i wykluwać). Tu można być świadkiem jak ogromne (ponad metrowe) żółwie wykopują dziury i składają w nich jaja, oraz oglądać malutkie zolwie wygrzebujace (po wykluciu z wcześniej złożonych jaj) się z piasku i zdarzające do oceanu po wykluciu . Ponieważ żółwie przybywają na plaże przez cały rok podczas jednej wizyty można zobaczyć wszystkie etapy podczas jednej wizyty.
Oglądanie żółwi
Każdego dnia można zobaczyć żółwie dwa razy albo podczas wieczornej lub porannej sesji. Obie sesje maja limitowaną liczbę gości, wiec lepiej jest zadzwonić wcześniej i zabukować miejsc. Jeśli nocujecie w Ras Al Jinz Hotel (który jest w tym samym budynku gdzie należy przyjechać na oglądanie żółwi, wtedy wizyta w rezerwacie jest częścią pakietu i nie trzeba jej bukować ani za nią dodatkowo płacić (ceny tutaj). Następnym plusem pobytu w Ras Al Jinz hotel jest fakt ze jest się na miejscu i nie trzeba specjalni wcześniej wstawać aby wyruszyć o 5 rano na żółwie.
Wieczorna sesja z żółwiami
Nocna eskapada zaczyna się o 9 wieczorem. Pozna godzina wynika ze zwyczaju zolwie mama żółw wychodzi na plaże w okolicach zachodu słońca i szuka miejsca aby złożyć jaja. Jeśli jej się przeszkodzi, zajdzie drogę to może ona wrócić do oceanu i tam „wypuścić jaja” z których już się nie wyklują zolwie.
Spotkaliśmy się z naszym przewodnikiem dokładnie o 9 i spędziliśmy dość długi czas czekając na gdy drugi z przewodników znajdzie zolwie budujące gniazdo na plazy i poinformuje gdzie dokładnie są (plaża jest ogromna i wszędzie jest bardzo ciemno, chyba ze jest pełnia księżyca). Gdy przewodnik na plaży znalazł żółwie, skontaktował się z naszym przewodnikiem i zaczęliśmy naszą wycieczkę.
Szliśmy za naszym przewodnikiem oświetlając sobie drogę małymi latarkami albo światłem z telefonu. Gdy już byliśmy blisko należało wyłączyć wszystkie, gdyż małe dopiero co wyklute żółwie podążają w kierunku światła. Gdyż nie ma sztucznych świateł najjaśniejszy jest ocean odbijający światło gwiazd i księżyca.
Znalazłyśmy „naszego” ogromnego żółwia. Pani żółwica zanim zniesie jaja swoimi przednimi płetwami wykopuje gniazdo wielkości ok. półtora metra długiego i 90 cm głębokie. W zależności kiedy się przybędzie mozna ja obserwować jak kopie, należy stanąć za nią (aby nie przeszkadzać). Nie należy stawać zbyt blisko gdyż można zostać obsypanym piaskiem.
Po wykopaniu odpowiednio dużej dziury Pani Żółwica zaczyna znosić jaja. Jest ich około 50. Są one biało-żółte w kolorze, dość miękkie wiec gdy spadają nie tłucze się i są wielkości piłki golfowej. Gdy skoczy składać jaja zaczyna zasypywać gniazdo, przesypując ziemie w różnych kierunkach i przesuwając się nawet o kilka metrów od miejsca gdzie złożyła jaja. Wszystko to po to aby zmylić lisy dla których zolwie jaja są rarytasem.
W zależności od sezonu na plazy można znaleźć od kilku do kilkuset żółwi. Ciężko to powiedzieć podczas nocnej sesji – gdyż nie można zobaczyć dalej niż czubek własnego nosa.
Poranna ogladanie żółwi
Poranna sesja zaczyna się wraz lub nawet przed wschodem słońca. Wraz ze wschodzącym słońcem możesz zobaczyć żółwice i małe żółwiątka wracające do oceanu. Podczas porannej sesji przewodnik był z nami tylko do momentu wschodu słońca, a później zostawił nas abyśmy sami szukali żółwi. Jedna zasada była nie dotykać żółwi i nie śmiecić na plaży.
Żółwiątka są bardzo malutkie i wydają się tak bezradne, ze ciężko się oprzeć chęci dotknięcia ich i pomocy w dojściu do morza. Dziewczynkom udało się ich niedotknac (mimo tego ze bardzo chcialy), ale za to odstraszylismy wszystkie mewy i kraby na nie polujące. Tylko 1 żółw na 1000 jajek dożywa wieku rozrodczego.
Po tym jak mały żółwik (płci żeńskiej) opuści plaże będzie pływał po różnych oceanach by po okołu dwudziestu latach wrócić na ta sama plaże na której się wykluły i złożyć jaja. Skąd wiedza na która plaże wrócić tego nikt nie wie. Cześć męska żółwi nigdy nie wraca na ląd.
Płeć żółwia zależy od tego jaka byla temperatura podczas inkubacji – jesli temperatura byla powyzej 29,9 stopni C to wykluwaja sie samiczki, a jesli poniżej to samce.
Byliśmy w Rezerwacie Ras Al Jinz aż trzy razy zauroczone żółwiami i całym miejscem. Dwa razy spędziliśmy noc w Turtle Beach Resort – który obecnie jest remontowany. Było to świetne miejsce na krótkie wakacje i wypoczynek. Raz zatrzymaliśmy się w Ras al Jinz Turtle Reserve hotel (kliknij tutaj aby zabukować nocleg), który jest najdogodniejszym miejscem żeby przenocować jeśli chcesz zobaczyć żółwie.
W Ras al Jinz jest również muzeum poświęcone żółwiom i ochronie środowiska. Jest bardzo przyjazne dzieciom i jest świetnym miejscem w którym można schronić się przed upałem.
Najlepszy sezon na żeby zobaczyć żółwie w Omanie to lipiec – październik. Wtedy można zobaczyć ponad sto żołwi na plaży w ciągu jeden nocy. Gdy my byliśmy w lutym i kwietniu widzieliśmy „tylko” kilka.
Jeśli będziecie kiedyś w Omanie zobaczenie żółwi powinno być na waszej liście. A gdy wrocicie do Muskatu to nie zapomnijcie odwiedzic Wielkiego Meczetu Sułtana Qaboosa
One Response